Vedci objavili potenciálne nebezpečný asteroid. Už budúci rok by mohlo dôjsť k stretu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Dotted Yeti

Dokonca určili presný dátum.

Astronómovia z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a Európskej vesmírnej agentúry (ESA) informovali o objavení asteroidu, ktorý by mohol predstavovať potenciálne nebezpečenstvo pre Zem.

Obe inštitúcie totiž toto teleso s označením 2022 AE1 zaradili medzi najnebezpečnejšie objekty pre našu planétu.

Asteroid s priemerom zhruba 70 metrov sa podarilo spozorovať 6. januára tohto roka. Ako uvádza NASA, pravdepodobnosť dopadu je na úrovni 0,036 percenta, ESA to odhaduje na 0,15 %.

Vedcom sa podarilo odhadnúť presný dátum toho, kedy by asteroid mohol našu Zem zasiahnuť. Podľa dostupných údajov sa tak stane 2. júla 2023 s odchýlkou štyroch dní.

Na tzv. Palermskej stupnici, ktorá sa používa pre klasifikáciu potenciálneho nebezpečenstva zásahu Zeme cudzím objektom má asteroid 2022 AE2 hodnotu -0,94, čo možno považovať za nízke ohrozenie.

Palermská stupnica kombinuje dve vstupné veličiny, a síce pravdepodobnosť zásahu a odhadovanú kinetickú energiu do jednej hodnoty.

Hodnotenie 0 znamená, že nebezpečenstvo je veľké ako iné bežné nebezpečenstvo (definované ako priemerná hrozba objektov rovnakej alebo väčšej veľkosti alebo väčších až do času možného dopadu. Hodnotenie +2 by znamenalo, že zrážka je stokrát pravdepodobnejšia ako náhodná bežná udalosť.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme NASA

Dôležité udalosti