Breivik tvrdí, že sa zmenil a žiada prepustenie. Názor súdnej znalkyne masového vraha nepotešil

Breivik (42), ktorý si odpykáva trest za zabitie 77 ľudí v júli 2011, počas pojednávania prezentoval svoje krajine pravicové náz
Zdroj: Profimedia.sk

Breivik na súde vyhlásil, že bude pokračovať v boji za nadradenosť bielej rasy, ale už iba mierumilovnými metódami.

Najväčší európsky masový vrah je opäť pred súdom. Nór Anders Behring Breivik, ktorý si odpykáva trest za zabitie 77 ľudí v júli 2011, využil možnosť požiadať o predčasné prepustenie. 

Z bezpečnostných dôvodov sa okresný súd v kraji Telemark zaoberá Breivikovou žiadosťou v telocvični väznice Skien, kde si odsúdený odpykáva 21-ročný trest odňatia slobody.

Breivik počas pojednávania opäť prezentoval svoje krajne pravicové názory. Do súdnej siene vstúpil s oholenou hlavou, strniskom na tvári a v tmavom obleku a na chlopni saka mal pripnutý odkaz o nadradenosti bielej rasy. V ruke držal ceduľu s nápisom: „Zastavte svoju genocídu proti našim bielym národom“. 

Zdroj: TASR/Ole Berg-Rusten/NTB scanpix via AP

Breivik tvrdí, že mu vymyli mozog

Breivik na súde vyhlásil, že útoky spáchal pod vplyvom radikalizácie, k čomu prispeli pravicoví extrémisti, s ktorými komunikoval na internete. „Vymyli mi mozog. Rozkaz znel obnoviť Tretiu ríšu. Spôsob, ako to urobiť, si každý vojak môže zvoliť sám,“ uviedol vo svojej reči.

Breivik okrem toho vyhlásil, že bude pokračovať v boji za nadradenosť bielej rasy a nadvlády nacizmu, ale už iba mierumilovnými metódami. Breivik tvrdí, že po 10 rokoch už pre spoločnosť nepredstavuje žiadnu hrozbu. Súdna znalkyňa z oblasti psychiatrie, ktorá odsúdeného masového vraha opakovane vyšetrovala, však má iný názor.

„Môžem povedať, že nevidím žiadne veľké zmeny v Breivikovom fungovaní. Niekto. Kto sa usiluje o predčasné prepustenie, by mal dať najavo ľútosť a ukázať, že rozumie tomu, prečo nie je možné takéto činy opakovať,“ uviedla psychiatrička Randi Rosenqvistová.

Zdroj: TASR/Ole Berg-Rusten/NTB scanpix via AP

Podobný názor má aj šéf Centra pre výskum extrémizmu (C-REX) Tore Björgo z Univerzity v Osle. Ten konštatoval, že Breivik „sa z ideologického uhľa pohľadu nestal menším extrémistom“.

„Teraz sa prezentuje ako národný socialista a hoci tvrdí, že ozbrojený boj je už vecou minulosti, nijakým spôsobom sa nedištancoval od masového zabíjania, ktoré spáchal a ktoré považuje za absolútne legitímne," uviedol.

Pojednávania by mali trvať maximálne štyri dni, s tým, že rozhodnutie môžeme očakávať koncom týždňa. V prípade zamietnutia žiadosti, čo je veľmi pravdepodobné, bude mať Breivik o rok možnosť znovu požiadať o probačné pojednávanie.

„Naše stanovisko sa nemení, aj naďalej je hlavnou prioritou ochrana spoločnosti,“ uviedla prokurátorka Hulda Karlsdottirová pre agentúru Reuters.

Od útokov uplynulo už viac než 10 rokov

Breivik (42) 22. júla 2011 pred úradom nórskeho premiéra v Osle odpálil dodávku naplnenú výbušninami a pripravil tak o život osem ľudí. Následne sa presunul na ostrov Utöya neďaleko hlavného mesta, kde zastrelil 69 členov mládežníckeho tábora Strany práce.

Breivik bol odsúdený v roku 2012 na 21-ročný trest vo väzení. Jeho trest môže byť však neobmedzene predlžovaný v prípade, že stále predstavuje hrozbu pre spoločnosť. V Nórsku išlo v tom čase o maximálnu sadzbu, avšak odvtedy sa tamojšie zákony zmenili, aby umožnili i dlhšie väzobné tresty.

Súd v Osle, ktorý rozhodol o jeho vine, v čase udelenia trestu uviedol, že Breivik bude s veľkou pravdepodobnosťou schopný vraždiť aj po odpykaní stanoveného trestu.

Zdroj: Profimedia.sk

V marci 2016 Breivik zažaloval štát za porušovanie ľudských práv a v apríli súd rozhodol, že Nórsko porušilo niektoré jeho práva pri väznení. Štát sa proti rozhodnutiu odvolal a argumentoval tým, že špeciálny režim pre Breivika je nevyhnutný, lebo sa snaží z väznice šíriť nacistickú ideológiu. Odvolací súd následne rozhodol, že jeho práva porušené neboli.

Breivik sa ešte v snahe zvrátiť toto rozhodnutie obrátil na najvyšší súd, ktorý v júni 2017 rozhodol, že sa odvolaním nebude zaoberať. V tom čase si Breivik zmenil meno na Fjotolf Hansen. V septembri 2020 požiadal o podmienečné prepustenie z väzenia a oznámil úmysel opäť zažalovať štát pre podmienky vo väzení.

Tie sú však v Nórsku, v porovnaní s väčšinou krajín sveta, oveľa benevolentnejšie. Breivik tam má k dispozícii tri cely (obytnú, pracovnú a tréningovú) s celkovou výmerou 30 metrov štvorcových. V nich má okrem iného tiež písací stôl, televízor s DVD prehrávačom, počítač bez pripojenia k internetu či bežecký pás. 

OSLO/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Utöya

Dôležité udalosti