VIDEO: Keď už to vyzeralo, že veľryba obkľúčená kosatkami to má zrátané, stalo sa niečo nečakané

Kosatka sa snaží pomôcť veľrybe zamotanej v rybárskej sieti.
Zdroj: YouTube/ Whale Watch Western Australia

Už samotný fakt, že v tomto ročnom období spozorovali pri pobreží Západnej Austrálie vráskavca dlhoplutvého, je rarita.

Turisti, ktorí sa vydali na plavbu loďou, s cieľom spozorovať veľryby neďaleko pobrežia Západnej Austrálie, sa stali svedkami nečakanej scény. Keď okolo zraneného vráskavca dlhoplutvého, ktorý mal na chvoste omotanú rybársku sieť, začali krúžiť tri kosatky, všetci si mysleli, že veľryba to už má zrátané.

Stalo sa však niečo nečakané. Kosatky, pre ktoré sú veľryby obľúbenou potravou, na prekvapenie všetkých na palube lodi, sa nad ľahkou korisťou zľutovali a rozhodli sa jej pomôcť. Niekoľkokrát preplávali v tesnej blízkosti veľryby, pričom sa im podarilo zachytiť sieť, ktorá sa následne uvoľnila a 20-tonový kolos bol zrazu voľný.

„Zvyčajne sa to končí tak, že veľrybu dorazia a zožerú. Keď sme videli, ako sa kosatky približujú, mali sme obavy, že sa to stane aj teraz,“ uviedla pre portál Daily Star Gemma Sharpová zo spoločnosti Whale Watch Western Australia, ktorá organizuje plavby za veľrybami.

Podľa Sharpovej išlo o dvojnásobné prekvapenie. Už samotný fakt, že v tomto ročnom období spozorovali pri pobreží Západnej Austrálie vráskavca dlhoplutvého, je rarita. V tomto čase sa totiž tieto morské cicavce zvyknú zdržiavať v Antarktíde, kde majú dostatok potravy.


PERTH/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kosatka

Dôležité udalosti