Bývalý pápež Benedikt XVI. čelí vážnym obvineniam. Vraj vedel o zneužívaní detí, no nekonal

Muž zahynul po prevrátení malotraktora.
Zdroj: TASR/AP/Gregorio Borgia

Bývalý pápež akékoľvek pochybenie striktne poprel.

Emeritný pápež Benedikt XVI. (94) čelí obvineniam z pochybenia v štyroch prípadoch sexuálneho zneužívania v čase, keď pôsobil ako arcibiskup mníchovsko-freisinskej diecézy, informoval portál BBC.

Vo štvrtok to pri prezentácii znaleckého posudku v Mníchove vyhlásil právnik Martin Pusch. Vo všetkých prípadoch Benedikt - niekdajší Kardinál Jozef Ratzinger (1977-1982 pôsobil ako mníchovský arcibiskup pozn. red.), akékoľvek pochybenie striktne poprel.

Podľa externej správy o prípadoch zneužívania v katolíckej cirkvi medzi rokmi 1945 až 2019 bolo v mníchovskej arcidiecéze zaznamenaných celkovo 497 obetí sexuálneho násilia. Autori správy obviňujú podľa informácií nemeckej televízie ZDF aj bývalého pápeža, ktorý o prípadoch vraj vedel, no nekonal.

Podľa znalcov bolo 247 obetí mužského pohlavia, 182 ženského pohlavia a v 68 prípadoch nebolo možné ho určiť, uviedol právnik Pusch, ktorý je spoluautorom znaleckého posudku. Až 60 percent zo všetkých zneužitých chlapcov bolo vo vekovej skupine 8 až 14 rokov.

Pusch zdôraznil, že údaje sa týkajú iba prípadov, ktoré sa stali známymi. Znalci predpokladajú, že obetí bolo oveľa viac.

Správu budeme aktualizovať

MNÍCHOV/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cirkev

Dôležité udalosti