Európsky súd pre ľudské práva priznal odškodné slovensko-nórskemu páru, ktorému úrady odobrali dcéru

Slovensko-nórskej rodine odobrali dieťa v Nórsku
Slovensko-nórskej rodine odobrali dieťa v Nórsku Zdroj: Facebook

Nórska sociálna služba v roku 2015 odobrala Ladickým ich dcéru do pestúnskej starostlivosti.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo štvrtok rozhodol, že Nórsko musí zaplatiť slovensko-nórskemu páru Ladických odškodné 25.500 eur za porušenie ich práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva spravodlivosti SR.

Nórska sociálna služba v roku 2015 odobrala Ladickým ich dcéru do pestúnskej starostlivosti. Rodičia sa pred ESĽP sťažovali okrem iného aj na porušenie práva na rešpektovanie rodinného života a práva na spravodlivé súdne konanie, vysvetľuje rezort spravodlivosti s tým, že SR „v tomto konaní intervenovala ako tretia strana“.

Snahy rodičov o zvrátenie rozhodnutia o odňatí starostlivosti o maloleté dieťa neboli úspešné, pričom súdy dospeli k záveru o hrozbe vážnych nedostatkov v starostlivosti o dieťa v prípade jeho návratu k rodičom.

ESĽP taktiež dospel k záveru, že dôvody uvedené v súvislosti s nariadením pestúnskej starostlivosti boli relevantné a - ak by sa naň pozeralo izolovane - postačujúce.

Vo svojom celkovom hodnotení však súd so sídlom v Štrasburgu vzal na vedomie, že konečné rozhodnutie o starostlivosti z marca 2016 bolo vydané po dlhom období, počas ktorého už došlo k ďalekosiahlemu zásahu do práva sťažujúcej sa rodiny na rešpektovanie rodinného života.

ESĽP preto rodičom dieťaťa priznal spoločne 25.000 eur za nemajetkovú ujmu a 500 eur za náklady.

Otec dieťaťa aj jeho stará matka sú slovenskými občanmi. Dieťa sa narodilo v polovici januára 2015 v Nórsku a rozhodnutím orgánov sociálnej starostlivosti z 26. marca 2015, neskôr potvrdeným súdmi, bolo prevzaté do pestúnskej starostlivosti.

Kontakt medzi rodičmi a dieťaťom bol najprv obmedzený na jednu hodinu každých 14 dní pod dohľadom sociálneho pracovníka, napokon bol stanovený na jednu hodinu trikrát do roka, tiež pod dohľadom.

ŠTRASBURG/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti