Taliansko výrazne obmedzilo platbu v hotovosti. Peniazmi tak uhradíte už len určitú sumu

Tínedžeri z Oteckov
Zdroj: shutterstoc.com/Mostovyi Sergii Igorevich

Tamojšia vláda tak chce zamedziť daňovým únikom.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí v zahraničí, trebárs počas dovolenky, vo veľkom utrácajú peniaze v hotovosti, mali by ste zbystriť pozornosť.

Od začiatku tohto roka sa totiž v Taliansku dá v hotovosti zaplatiť maximálne sumou tisíc eur. O novinke informuje The Local.

Pôvodne sa v tejto obľúbenej dovolenkovej destinácii nielen slovenských turistov dalo utratiť v hotovosti do dvetisíc eur.

Teraz však chce tamojšia vláda takýmto spôsobom zabrániť daňovým únikom. Už v roku 2021 kabinet schválil niektoré opatrenia, ktoré mali oddialiť platbu v hotovosti. Pri platbe kartou tak ľudia mohli využiť napríklad cashback alebo si zahrať v bločkovej lotérii.

Obchodníci pre náklady, ktoré sú spojené práve s platbou kartou, často zavádzajú poplatky za bezhotovostnú platbu malých čiastok.

Podľa odborníkov to však zákon zakazuje. V niektorých prevádzkach často visí aj oznámenie, že bezhotovostne možno platiť až od istej čiastky, čo je však tiež nelegálne.

„Sankcie však neexistujú a nové schválené nariadenia v tomto smere začnú platiť o rok. Podnikatelia môžu čiastočne znížiť svoje náklady za bezhotovostné platby používaním zvláštnej aplikácie s podstatne nižšími províziami,“ doplnil portál dTest.

Podľa prvých prieskumov je však očividné, že platby kartou sa v Taliansku zvýšili o polovicu, pričom 24 percent oslovených uviedlo, že využíva možnosť platenia telefónom.

RÍM/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.