Taliansko výrazne obmedzilo platbu v hotovosti. Peniazmi tak uhradíte už len určitú sumu

Tínedžeri z Oteckov
Zdroj: shutterstoc.com/Mostovyi Sergii Igorevich

Tamojšia vláda tak chce zamedziť daňovým únikom.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí v zahraničí, trebárs počas dovolenky, vo veľkom utrácajú peniaze v hotovosti, mali by ste zbystriť pozornosť.

Od začiatku tohto roka sa totiž v Taliansku dá v hotovosti zaplatiť maximálne sumou tisíc eur. O novinke informuje The Local.

Pôvodne sa v tejto obľúbenej dovolenkovej destinácii nielen slovenských turistov dalo utratiť v hotovosti do dvetisíc eur.

Teraz však chce tamojšia vláda takýmto spôsobom zabrániť daňovým únikom. Už v roku 2021 kabinet schválil niektoré opatrenia, ktoré mali oddialiť platbu v hotovosti. Pri platbe kartou tak ľudia mohli využiť napríklad cashback alebo si zahrať v bločkovej lotérii.

Obchodníci pre náklady, ktoré sú spojené práve s platbou kartou, často zavádzajú poplatky za bezhotovostnú platbu malých čiastok.

Podľa odborníkov to však zákon zakazuje. V niektorých prevádzkach často visí aj oznámenie, že bezhotovostne možno platiť až od istej čiastky, čo je však tiež nelegálne.

„Sankcie však neexistujú a nové schválené nariadenia v tomto smere začnú platiť o rok. Podnikatelia môžu čiastočne znížiť svoje náklady za bezhotovostné platby používaním zvláštnej aplikácie s podstatne nižšími províziami,“ doplnil portál dTest.

Podľa prvých prieskumov je však očividné, že platby kartou sa v Taliansku zvýšili o polovicu, pričom 24 percent oslovených uviedlo, že využíva možnosť platenia telefónom.

RÍM/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti

Krátka správa

Najmenej sedem životov a deväť nezvestných si vyžiadali prívalové povodne na západe Mexika

Podľa guvernéra štátu Jalisco Enriqueho Alfara sa hasičom, príslušníkom Červeného kríža a záchranárom z troch okolitých miest podarilo z vody zachrániť troch ľudí. Príčinou záplav bola podľa miestnych úradov zvýšená hladina vody v potoku Jalocote, ktorý sa vylial z brehov. Následné zosuvy pôdy po prudkých dažďoch poškodili niekoľko domov a mostov. (TASR)

Krátka správa

Dopravná nehoda nákladného auta v Tunisku si vyžiadala deväť obetí a päť zranených.

Väčšina z nich bola z radov migrantov zo subsaharskej Afriky. K dopravnej nehode došlo v noci, keď sa nákladné auto prevrátilo na ceste spájajúcej mestá Nasr Allah a Menzel Mehiri v oblasti Kairouan. (TASR)

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)