Prvé zábery na sopkou zničený ostrov Tonga: Cunami takmer všetko zničila

Zničené pobrežie hlavného mesta na ostrove Tonga
Zničené pobrežie hlavného mesta na ostrove Tonga Zdroj: TASR/AP

Postihnutých je takmer 100-tisíc ľudí, čo je väčšina obyvateľstva.

Malý ostrovný štát Tonga už dostáva prvú medzinárodnú leteckú pomoc. Vojenské stroje vyštartovali z Austrálie, Nového Zélandu, Japonska aj Číny. Ostrov bol po výbuchu sopky niekoľko dní odrezaný od sveta.

Pristávacia dráha tichomorského ostrova je už pripravená pre vojenské nákladné lietadlá. Sopečný popol totiž plochu zasypal tak, že na jeho odpratanie bolo treba niekoľko dní. Novozélandský Hercules priviezol prístrešky, jedlo, lieky ale najmä komunikačné vybavenie.

Najhoršie sú na tom podľa najnovších záberov desiatky malých ostrovov, na ktorých nezostal stáť ani jeden celý dom. Prívalové vlny totiž všetko zmietli. Postihnutých je takmer 100-tisíc ľudí, čo je väčšina obyvateľstva.

Vláda preberá medzinárodnú pomoc bez ľudského kontaktu. Tonga si totiž počas pandémie udržiavala nevídané prvenstvo. Od začiatku eviduje len jedného pozitívneho človeka, teraz chce zabrániť nečakanému šíreniu vírusu.

Explózia vulkánu spôsobila problémy aj tisícky kilometrov od súostrovia. Z poškodeného tankera pri Peru, ktorý zasiahla prílivová vlna, neustále vyteká roka a prímorské oblasti hlásia ekologickú katastrofu.


NUKU'ALOFA

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sopka

Dôležité udalosti