Tínedžerka vytvorila so slovenským lietadlom svetový rekord samostatným obletom zemegule

Belgicko-britská pilotka Zara Rutherfordovása (19) teší v kokpite po vytvorení nového svetového rekordu.
Zdroj: TASR/AP

Trasa bola dlhá 52-tisíc kilometrov, zastavila sa na piatich kontinentoch a navštívila 41 krajín.

Mladá belgicko-britská pilotka Zara Rutherfordová vytvorila nový svetový rekord, keď ako najmladšia žena vo štvrtok (20. 1.) úspešne dokončila sólový oblet Zeme. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

So svojím ultraľahkým jednomotorovým lietadlom Shark Aero slovenskej výroby pristála 19-ročná Rutherfordová na západe Belgicka – po 155 dňoch od štartu. Držiteľkou predmetného rekordu bola od roku 2017 doteraz 30-ročná americká letkyňa Shaesta Waizová.

Celkovým rekordérom však zostáva Brit Travis Ludlow, ktorý stanovil tento štandard vlani ako 18-ročný.

Rutherfordovej globálny let mal trvať tri mesiace, ale v dôsledku nepriaznivého počasia a problémov s vízami sa jej misia predĺžila približne o dva mesiace.

Zdroj: TASR

Nepriaznivé poveternostné podmienky panovali aj v posledný deň jej obletu – na letisku v belgickom Kortrijku mrholilo.

Rutherfordová počas letu musela čeliť viacerým výzvam – v oblasti ruskej Sibíri panovali teploty na úrovni mínus 35 stupňov Celzia, zatiaľ čo v Indonézii bolo 32 stupňov Celzia. Cestu jej komplikoval aj dym z prírodných požiarov či tajfúny.

Pilotka absolvovala trasu dlhú celkovo 52-tisíc kilometrov, zastavila sa na piatich kontinentoch a navštívila 41 krajín.

Obaja rodičia Rutherfordovej sú piloti. Sama začala lietať ako 14-ročná. Svojím obletom Zeme chcela letkyňa nadchnúť mladé ženy a dievčatá na celom svete pre letectvo, vedu a technológie.

Pozrite si video so Zarou, ktorá cez víkend prístala na Slovensku.


KORTRIJK/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zara Rutherfordová

Dôležité udalosti

ONLINE: Ruské rakety zasiahli ukrajinskú vojenskú základňu pri hraniciach s Poľskom ON-LINE
  • Vojenská základňa ukrajinskej armády vzdialená približne 15 kilometrov od hraníc s Poľskom bola v utorok skoro ráno terčom ruského raketového útoku.

  • Vladimir Putin je osobne zapojený do vojny na Ukrajine až takým spôsobom, že podľa západných vojenských zdrojov robí operačné a taktické rozhodnutia na úrovni plukovníka alebo brigádneho generála.

  • Neoznačené hroby s telami troch zastrelených mužov boli nájdené pri ukrajinskom meste Makariv, ležiacom asi 50 kilometrov západne od Kyjeva, a v jednom z nich objavili aj dokumenty obete, z ktorých vyplýva, že mala české občianstvo.