Vedci vypočítali silu výbuchu sopky, ktorý vymazal z mapy ostrov Hunga Tonga

Satelitná snímka výbuchu sopky Hunga Tonga.
Zdroj: Profimedia.sk

Prírodná katastrofa si vyžiadala najmenej tri obete v Tonge a dvaja ľudia zahynuli na pláži v Peru.

Vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) vypočítali, že výbuch tichomorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai uvoľnil explozívnu silu, ktorá mnohonásobne prekonala explóziu atómovej bomby, ktorú zhodili na Hirošimu, informuje portál CNN.

Analýza ukázala, že vulkán počas erupcie z 15. januára vychrlil do atmosféry oblak sopečného materiálu až do výšky 40 kilometrov.

„Domnievame sa, že množstvo energie uvoľnenej pri erupcii zodpovedalo približne piatim až 30 megatonám TNT," uviedol na tlačovej konferencii vedec NASA Jim Garvin, podľa ktorého tak bol výbuch asi stokrát silnejší než americká atómová bomba zhodená na Hirošimu počas druhej svetovej vojny. (jej sila sa odhaduje na 15 kiloton TNT. Pre porovnanie, najsilnejšia atómová bomba v histórii - ruská Cár bomba v sebe niesla ničivosť v podobe 50 megaton TNT pozn. red. )

Výbuch sopky bude mať dlhodobé následky

Agentúra uviedla, že erupcia úplne vymazala sopečný ostrov, ktorý sa nachádza 75 kilometrov od hlavného mesta Tongy Nuku'alofa. Ostrovné kráľovstvo s približne 100-tisíc obyvateľmi pokryla vrstva jedovatého popola, otrávila pitnú vodu a zničila úrodu aj najmenej dve dediny.

Prírodná katastrofa si vyžiadala najmenej tri obete v Tonge a dvaja ľudia zahynuli na pláži v Peru, kde ich strhla tsunami vyvolaná výbuchom a zosuvmi. Peruánske úrady vyhlásili ekologickú katastrofu po tom, čom vlny zasiahli ropný tanker vykladajúci ropu neďaleko Limy a vytvorili na pobreží obrovskú ropnú škvrnu.


HOUSTON/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme NASA

Dôležité udalosti