Poľskom otriasla smrť ženy, ktorá čakala dvojčatá. Odmietli jej vybrať mŕtvy plod

Prípad Agnieszky T. otriasa Poľskom.
Zdroj: Facebook/Wioletta Paciepnik

Nemocnica tvrdí, že urobila pre záchranu detí aj matky maximum.

Poľskom otriasa prípad ženy, ktorá v utorok (25. 1.) zomrela v nemocnici potom, čo jej lekári odopreli interrupciu aj napriek tomu, že plodom už niekoľko dní nebilo srdce. Žena podľa príbuzných umierala pomaly vo veľkých bolestiach. Rodina žiada spravodlivosť. Poľskú vládu obvinila, že má na rukách krv, informuje portál poľského denníka Gazeta Wyborcza.

Agnieszka (†37) zomrela rok potom, ako Poľsko zaviedlo jeden z najprísnejších zákonov o potratoch v Európe. Chaos okolo nových pravidiel podľa poľských médií zašiel až tak ďaleko, že lekári sa boja rozhodnúť o potrate aj v prípade, keď je ohrozený život matky.

Agnieszka T. bola v prvom trimestri tehotenstva, keď ju manžel 21. decembra odviezol do nemocnice Blahoslavenej Panny Márie v Čenstochovej. Žena čakajúca dvojčatá podľa príbuzných pociťovala bolesti, do nemocnice ale dorazila „pri plnom vedomí a v dobrej fyzickej kondícii“.

Uverejnil používateľ Wioletta Paciepnik Streda 26. januára 2022

Prvý plod umrel v maternici 23. decembra, lekári ho však odmietli odstrániť s odvolaním sa na sučasnú legislatívu týkajúcu sa potratov. V stredu rodina uviedla, že Agnieszkyn stav sa rýchlo zhoršil.

O týždeň neskôr, 29. decembra, sa zastavilo srdce aj druhému plodu, lekári však čakali ďalšie dva dni, kým ženino tehotenstvo ukončili.

„Celý ten čas v nej boli rozkladajúce sa telá nenarodených synov. Nezabudli však včas zavolať kňaza, aby na oddelenie prišiel usporiadať deťom pohreb," napísala rodina v emotívnej výpovedi.

Agnieszka zomrela 25. januára po týždňoch zhoršujúceho sa zdravia. Podľa príbuzných zomierala pomaly a v bolestiach. Rodina má podozrenie, že žena podľahla následkom septického šoku. Nemocnica vo svojom vyhlásení presnú príčinu smrti pacientky neuviedla.

„Je to dôkaz, že súčasná vláda má na rukách krv," tvrdí Agnieszkyna rodina, ktorá zároveň zverejnila video, na ktorom je žena krátko pred smrťou.

„Komunikácia s nemocnicou bola veľmi zlá. Odmietli nám ukázať výsledky Agnieszkyných lekárskych testov s tým, že údajne nenapísala povolenie pre svojho manžela alebo sestru," uviedli príbuzní, podľa ktorých lekári naznačovali, že príčinu úmrtia mohla byť BSE - známa ako choroba šialených kráv či neurodegeneratívneá Creutzfeldtova-Jakobova choroba.

Nemocnica na tieto tvrdenia nereagovala. Vyhlásila ale, že so zákrokom tak dlho čakali preto, lebo bola šanca, že sa podarí zachrániť druhý plod. Nemocnica dodala, že Agnieszka mala pred smrťou pozítívny test na koronavírus, aj keď po prijatí bola dvakrát negatívna. Nemocnica zdôraznila, že pre záchranu pacientky a jej detí urobili maximum.

Príbuzní zosnulej ženy tvrdia, že sú v kontakte so zamestnancami nemocnice, ktorí priznali, že vedenie o prípade nehovorí pravdu.

Okresné štátne zastupiteľstvo v Čenstochovej v stredu oznámilo, že sa prípadom bude zaoberať. „Nariadili sme polícii, aby bezodkladne zaistila dokumentáciu týkajúcu sa ošetrenia 37-ročnej ženy.

Výklad zákona je nejednoznačný, lekári majú strach

Agnieszkyna smrť prišla iba niekoľko mesiacov potom, čo Poľsko na jesen pobúrila smrť 30-ročnej ženy z mesta Psczyna, ktorá podľahla sepse.

Následné vyšetrovanie ukázalo, že jej smrť zavinilo zanedbanie lekárskej starostlivosti a nemocnica musela zaplatiť pokutu.

Tehotenstvo je možné teraz v Poľsku legálne ukončiť iba vtedy, keď je dôsledkom znásilnenia či incestu, alebo keď ohrozuje život matky. Až do nálezu ústavného súdu boli potraty povolené aj v prípade, keď prenatálne vyšetrenia ukázali nezvratné poškodenie plodu. Ústavný súd, v ktorom dominujú sudcovia dosadení vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) rozhodol, že táto výnimka nie je v súlade s ústavou.

Poškodenie plodu pritom dovtedy bolo najčastejším dôvodom pre legálne interrupcie. Ročne to využilo takmer tisíc žien. Chaos okolo nariadenia podľa poľských médií zašiel až tak ďaleko, že lekári sa boja rozhodnúť o potrate aj v prípade, keď je ohrozený život matky.

„Lekári sa obávajú, že trestná zodpovednosť závisí na subjektívnom hodnotení prokurátora, súdnych znalcov a súdu. Ešte pred rokom bol pritom postoj nemocníc jednoznačný," uviedol riaditeľ nemocnice v Bialystoku Jan Kochanowicz..

VARŠAVA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľsko

Dôležité udalosti