Konflikt na Ukrajine: Británia zvažuje, že vyšle stovky vojakov do troch krajín vrátane Slovenska

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/Clive Chilvers

Zatiaľ však nepadlo žiadne rozhodnutie a ide iba o jednu z možností.

Veľká Británia zvažuje, že vyšle stovky vojakov do štátov východnej Európy, aby tak odradila Rusko od prípadnej invázie na Ukrajinu. Informoval o tom portál Sky News s odvolaním sa na nemenované zdroje z prostredia britskej vlády a túto informáciu potvrdil aj šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok, podľa ktorého však zatiaľ žiadne rozhodnutie nepadlo.

Server Sky News tvrdí, že spojenci NATO zvažujú vytvoriť jednotky s tisíc príslušníkmi v Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku a na Slovensku. Ide však iba o jednu z možností a všetko bude závisieť od výsledkov prebiehajúcich rokovaní s Moskvou. V prípade, že nedospejú k diplomatickému riešeniu sporov, bude podľa Sky News vyslanie vojakov do východoeurópskych štátov posledným nástrojom, ako odradiť Rusko od vpádu na Ukrajinu.

O posilnenie východnej hranice NATO má záujem aj Francúzsko, ktoré už skôr avizovalo, že chce vyslať posily do Rumunska. Jednotky o sile tisíc mužov už pôsobia v Pobaltí od roku 2016, tie vo východnej Európe by mali mať podobnú štruktúru.

Najviac britských vojakov - 800- sa momentálne nachádza v Estónsku, kde má Londýn aj velenie. Ďalších 150 vojakov je súčasťou jednotky pod velením USA, ktorá pôsobí v Poľsku, uvádza Sky News.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín o aktuálnej situácii medzi Ukrajinou a Ruskom.


LONDÝN/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti