Únik z pekla: List od preživšej holokaustu sa dostal do rúk rodiny po 76 rokoch

Ilse Loewenbergová unikla holokaustu
Ilse Loewenbergová unikla holokaustu Zdroj: United States Holocaust Memorial Museum

Našiel sa na blšom trhu.

List z 18. júla 1945 konečne našiel svojho prijímateľa. Písala ho Ilse Loewenbergová, ktorá unikla holokaustu a zomrela v roku 2001 vo veku 92 rokov. Zvyšok jej rodiny ale také šťastie nemal. Rovnako aj šesť miliónov Židov.

Dojímavý, rukou písaný list, bol adresovaný sestre Carle. Ilse, ktorá vyskočila z „vlaku smrti“ smerujúceho do Osvienčimu, v ňom informuje o smrti rodičov, súrodencov aj príbuzných, ktorých zabili nacisti v koncentračnom tábore. Záhadne sa však objavil na blšom trhu v New Yorku po desiatkach rokov od poslania.

List kúpila Američanka Chelsey Brownová (28), ktorá sa živí ako spisovateľka, influencerka a rada pátra po pôvodných majiteľoch starých vecí či dávnych dedičstiev. Rozhodla sa list doručiť do správnych rúk, Ilsinej praneteri Jill Butlerovej. Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu rozpovedala médiám tento príbeh, píše CNN.

„Keď som sa spojila s Jill, myslela si, že ide o vtip. Potom prišiel šok. Dostať do rúk tento list pre ňu veľa znamenalo. Bolo to, ako keby sa na malý moment Ilse opäť objavila v jej živote,“ prezradila Chelsey, ktorá prezradila, že list rodina dostala v októbri 2021.

Letter from Holocaust survivor found at flea market decades later Courtesy Chelsey Brown(NEW YORK) -- Thrift stores,...

Uverejnil používateľ KTBB 97.5FM Štvrtok 27. januára 2022

V emotívnom liste Ilse opisuje svoje trápenie aj po smrti manžela, ktorého zabilo Gestapo. Keďže bol list písaný v nemčine, Chelsey poprosila svojich sledovateľov na Instagrame, aby jej pomohli s prekladom. Aj vďaka nim tak našiel list správnych majiteľov.

Memorabílie z obdobia holokaustu možno predať za stovky až tisícky dolárov. Chelsey však takéto predmety zbiera a snaží sa ich vrátiť právoplatným rodinám. Nezverejnila, koľko za list zaplatila na blšom trhu.

Chelsey sa až neskôr dozvedela celý príbeh o Ilse, ktorá počas holokaustu doslova bojovala o život. Vyskočila z idúceho vlaku, ktorý smeroval do koncentračného tábora Osvienčim a s najväčšou pravdepodobnosťou by skončila v plynovej komore. Po úteku sa v Berlíne skrývala deväť mesiacov do skončenia vojny. Z celej rodiny Loewenbergových prežila len ona a jej sestra Carla.

Svet si pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval ľudí na celom svete, aby odolávali nenávisti a predsudkom. Urobil tak na spomienkovej slávnosti v synagóge na newyorskom Manhattane pri príležitosti štvrtkového (27. januára) Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu.

Svetová verejnosť si 27. januára každoročne pripomína utrpenie židovskej komunity počas druhej svetovej vojny. Práve v tento deň v roku 1945 bol oslobodený komplex koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Počas holokaustu v období druhej svetovej vojny zabili nacisti šesť miliónov Židov.

Šéf OSN Guterres je podľa svojich slov znepokojený svojim nedávnym zistením, že o holokauste vie sotva polovica dospelých ľudí na svete. Nedostatok vedomostí u mladých generácií sa podľa neho stáva čoraz výraznejším. „Naša odpoveď na nevedomosť musí byť vzdelávanie. Vlády všade na svete majú povinnosť učiť o hrôzach holokaustu," povedal.

Rok 2021 bol najhorší za uplynulé desaťročie v počte antisemitských incidentov. Počas vlaňajšieho roka sa vo svete odohralo každý deň v priemere viac ako desať antisemitských incidentov, pričom takmer polovica z nich sa stala v Európe a 30 percent v Spojených štátoch.

Zdroj: TASR/AP

Nemecký vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau založili nemecké vojská, ktoré okupovali Poľsko, v roku 1940 ako pracovný tábor pre poľských väzňov. Postupne ho rozširovali na rozľahlý pracovný a vyhladzovací koncentračný tábor pre Židov, ktorých doň privážali z celej Európy.

V tábore použili 3. septembra 1941 po prvý raz cyklón B a v plynovej komore ním zabili 600 sovietskych vojnových zajatcov a 250 ďalších väzňov. Koncom marca 1942 prišli do Auschwitzu prvé transporty Židov zo Slovenska a Holandska.

Tábor oslobodil oddiel Červenej armády 27. januára 1945. Ohromení a šokovaní vojaci vstúpili do priestorov vyhladzovacieho tábora a oslobodili zvyšných 7600 zúbožených väzňov. Počet ľudí zabitých v Auschwitzi-Birkenau nie je možné presne určiť: podľa odhadov historikov ide o 1,2 – 1,6 milióna osôb. Väčšinu obetí tvorili ľudia židovského pôvodu.

NEW YORK/Jana Habarová, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.