V našej galaxii objavili záhadný objekt, ktorý sa nepodobá na nič, čo sme doteraz videli

Poloha objektu v Mliečnej dráhe.
Zdroj: Profimedia.sk

Objavili sa však teórie, podľa ktorých by mohlo ísť o neutrónovú hviezdu alebo bieleho trpaslíka.

Na to, aby to mohla byť supernova bliká príliš rýchlo, oproti pulsaru zasa príliš pomaly. Austrálski vedci objavili v Mliečnej dráhe neznámy blikajúci objekt, ktorý sa nepodobá na nič, čo doteraz videli. Nachádza sa vo vzdialenosti 4-tisíc svetelných rokov od Slnka a pri každom záblesku emituje do priestoru obrovské množstvo energie, píše portál Science Alert.

Objekt, ktorý dostal označenie GLEAM--X J162759.5-523504.3 – sa z ničoho nič objavil počas rádiového prieskum Mliečnej dráhy. Vedci uviedli, že záblesk trval približne minútu a GLEAM sa na niekoľko sekúnd zaradil medzi najjasnejšie objekty na celej oblohe. Potom zhasol a to isté sa opakovalo každých 18 minút.

Kozmické objekty, ktoré vyžarujú veľké množstvá energie, sú pomerne dobre zdokumentované, no pozorovania telesa, ktoré sa ukáže iba na minútu a potom zmizne, sú veľmi ojedinelé.

Zdroj: Profimedia.sk

„Bolo to úplne nečakané. Pre nás astronómov aj strašidelné, lebo nepoznáme žiadny iný objekt, ktorý by sa správal rovnako,“ uviedla astrofyzička Natasha Hurleyová-Walkerová, šéfka vedeckého tímu z Medzinárodného centra pre výskum rádiovej astronómie (ICRAR), ktorý sa zaoberá skúmaním novoobjaveného objektu. O GLEAM-e sa im toho zatiaľ veľa zistiť nepodarilo. Objavili sa však teórie, podľa ktorých by mohlo ísť o neutrónovú hviezdu alebo bieleho trpaslíka (vývojové fázy po kolapse hviezd pozn. red.).

„Po viacerých pozorovaniach budeme zrejme schopní určiť, či ide o objekt, ktorý je jediný svojho druhu, alebo sme objavili rozšírený fenomén, ktorý sme si doteraz nevšimli,“ dodala Hurleyová-Walkerová.

Viac sa dozviete z reportáže Dávida Vidu.


SYDNEY/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mliečna dráha

Dôležité udalosti