V Chorvátsku videli vzácneho tvora, ktorého považovali za vyhynutého

Ilustračná snímka- tuleň mníšsky
Ilustračná snímka- tuleň mníšsky Zdroj: Shutterstock.com

Tuleň mníšsky alebo stredozemný kedysi obýval celé Stredozemné more.

Pri pobreží Chorvátska videli zviera, ktoré v týchto končinách kedysi bežne žilo, ale dnes ho mnohí považujú už za vyhynutého tvora. Tuleň mníšsky nazývaný aj stredozemný (Monachus monachus) pôvodne obýval celé Stredozemné more, ale v súčasnosti je to kriticky ohrozený druh a na svete žije už iba málo jedincov.

Samica tohto druhu, ktorú miestni obyvatelia pomenovali Sen, sa objavila prvýkrát minulý týždeň. Rybári ju naposledy videli vo vodách Otrantského prielivu, ktorý rozdeľuje Jadranské a Iónske more, informoval chorvátsky Dnevnik.

„Boli by sme radi, keby tu Sen zostala a chodila by napríklad loviť s rybármi a turistami. Bola by to veľká atrakcia,“ prezradil jeden chorvátsky rybár.

Tuleňa mníšskeho nedávno videli aj neďaleko Albánska v Národnom parku Sazan. Bolo to v miestach, kde sa takmer vôbec nevyskytujú ľudia, prezradil biológ Grgur Pleslic.

Podľa vedcov Sen priplávala z Grécka, kde momentálne žije asi najväčšia populácia tohto druhu tuleňov. Vzácny morský cicavec je na pokraji vyhynutia a jeho prítomnosť v Jadranskom mori je veľmi vzácna. Tamojší rybári ich v domnienke, že im požierajú všetky ryby, takmer vyhubili.

Tulene mníšske patria medzi mäsožravé cicavce. Sú to veľmi dobrí plavci, vo vode dosahujú rýchlosť až 30 km/h. Ich hlavnou potravou sú ryby a mäkkýše. Dosahujú dĺžku do 320 centimetrov a váhu až 320 kilogramov. Charakteristické je pre nich čiernohnedé sfarbenie a na bruchu majú veľkú svetlú škvrnu.

ZÁHREB/Jana Habarová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tuleň

Dôležité udalosti