Británia chce prevziať úlohu ochrancu Európy. Budeme stáť po boku spojencov, vyhlásil Johnson

Výstrahy SHMÚ
Zdroj: File TASR/AP Photo/Francois Mori

Zdvojnásobia počet vojakov a do Estónska chcú poslať obranné zbrane.

Británia sa pripravuje ponúknuť Severoatlantickej aliancii (NATO) "veľké" nasadenie vojakov, zbraní, vojnových lodí a lietadiel v Európe. Oznámil to v sobotu večer britský premiér Boris Johnson v reakcii na narastajúce "ruské nepriateľstvo" voči Ukrajine, informovala tlačová agentúra AFP.

Ponuka, ktorá má byť predložená vojenskému vedeniu NATO na budúci týždeň v Bruseli, by mohla viesť k tomu, že Británia zdvojnásobí počet svojich približne 1150 vojakov rozmiestnených vo východoeurópskych krajinách a do Estónska pošle "obranné zbrane" uviedol Downing Street.

"Tieto opatrenia by vyslali Kremľu jasný odkaz - nebudeme tolerovať vaše destabilizujúce aktivity a vždy budeme stáť po boku našich spojencov v NATO tvárou v tvár ruskému nepriateľstvu," uviedol Johnson vo svojom sobotňajšom vyhlásení.

"Našim ozbrojeným silám som nariadil, aby sa na budúci týždeň pripravili na rozmiestnenie po celej Európe, čím zabezpečíme, že budeme schopní podporiť našich aliančných spojencov na súši, na mori a vo vzduchu," dodal britský líder.

Johnson tvrdí, že ak si ruský prezident Vladimir Putin zvolí "krviprelievanie a ničenie" na Ukrajine, bude to "pre Európu tragédia", píše AFP. "Ukrajina sa o svojej budúcnosti musí rozhodnúť slobodne," poznamenal britský ministerský predseda.

Johnson v piatok oznámil, že v najbližších dňoch bude hovoriť s Putinom, pričom chce naliehať na deeskaláciu napätia v súvislosti s Ukrajinou. Premiér má na budúci týždeň navštíviť tento región.

Vzťahy medzi Ruskom a Západom sú najhoršie od studenej vojny; prispelo k tomu rozmiestnenie tisícok ruských vojakov na ukrajinských hraniciach a požiadavka Kremľa, aby sa Ukrajina nestala členom NATO.

Británia už má v Estónsku nasadených viac než 900 vojakov. Na Ukrajine ich má zhruba 100 v rámci výcvikovej misie, ktorá sa začala v roku 2015. V Poľsku má Británia približne 150-člennú motorizovanú jednotku. Na akciu je pripravená aj lietadlová loď HMS Prince of Wales, ktorá sa aktuálne nachádza v Arktíde.

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová a britský minister obrany Ben Wallace sa pripravujú na návštevu Moskvy, kde budú rokovať so svojimi ruskými rezortnými kolegami.

Wallace zároveň v najbližších dňoch vycestuje na stretnutia so spojencami do Maďarska, Slovinska a Chorvátska.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti