KĽDR potvrdila skúšku balistickej rakety Hwasong-12

Balistická raketa Hwasong-12.
Zdroj: Profimedia.sk

Kamera nainštalovaná na hlavici rakety zhotovila aj snímky Zeme z vesmíru.

Severná Kórea v pondelok oznámila, že predchádzajúci deň vykonala skúšobný štart balistickej rakety stredného a dlhého doletu Hwasong-12.

"Skúšobný štart rakety zem-zem stredného a dlhého doletu typu Hwasong-12 sa uskutočnil v nedeľu podľa plánu Akadémie obranných vied ... a ďalších relevantných inštitúcií," uviedla štátna tlačová agentúra KCNA vo svojej správe v anglickom jazyku.

Skúška sa uskutočnila za účelom "selektívneho vyhodnotenia" vyrábanej rakety a "na kontrolu celkovej presnosti zbraňového systému".

Test podľa KCNA "potvrdil presnosť, bezpečnosť a efektívnosť prevádzky zbraňového systému Hwasong 12".

Kamera nainštalovaná na hlavici rakety zhotovila aj snímky Zeme z vesmíru. Severokórejský vodca Kim Čong-un na skúške tentoraz nebol osobne prítomný, dodala agentúra.

KCNA neskôr zverejnila fotografie štartu z mobilného odpaľovacieho zariadenia a zábery Zeme.

Išlo o siedmu skúšku rakety od začiatku roka. Uskutočnila sa v nedeľu o 07.52 h miestneho času (v sobotu o 23.52 h SEČ).

Z dostupných informácií vyplýva, že KĽDR testovala najsilnejšiu raketu od roku 2017. Podľa odhadov juhokórejských a japonských vojenských predstaviteľov raketa preletela asi 800 kilometrov a dosiahla maximálnu výšku 2000 kilometrov, kým dopadla do mora medzi Kórejským polostrovom a Japonskom.

Predpokladá sa, že Hwasong-12 má dolet 3000 - 5500 kilometrov, takže môže napríklad zasiahnuť americké zámorské územie Guam. Jej prvé skúšky sa konali v roku 2017.

Tohtoročné skúšky zbraní KĽDR sa uskutočňujú v období, keď Čína - jediný významný spojenec Pchjongjangu - bude vo februári hostiť zimné olympijské hry a Južná Kórea sa pripravuje na marcové prezidentské voľby.

Samotná KĽDR sa vo februári chystá na oslavy 80. výročia narodenia zosnulého vodcu Kim Čong-ila, ako aj 110. výročia narodenia zakladateľa krajiny Kim Ir-sena v apríli.

PCHJONGJANG/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kľdr

Dôležité udalosti