Scéna ako z filmu. Žene doručila pošta vyše 50 rokov starú obálku s listom a ručne vyrobenými darmi

Doručili stratené listy
Zdroj: Reuters

Na kamarátku Ewu si po rokoch už žena z Litvy ani nespomína.

Litvanka prežila scénu ako z filmu „Správa vo fľaši“. Pošta jej totiž doručila obálku odoslanú pred vyše polstoročím z Poľska. Tá obsahovala list, vystrihnutú farebnú ružu a ručne vyrobené dve papierové bábiky, ktoré poslala kamarátka Ewa vtedy svojej dvanásťročnej priateľke. „Myslela som si, že si zo mňa niekto robí srandu,“ povedala Genovefa Klonovská na margo doručenej obálky. Informáciu priniesla agentúra Reuters.

V liste opečiatkovanom v marci 1970 sa Ewa sťažovala, že do ich poľskej dediny už nechodia autobusy, a tak musí chodiť pešo v teplotách -23 stupňov Celzia. Taktiež žiadala Genovefu o fotografie hercov z miestnych časopisov.

Na kamarátku Ewu si po rokoch už žena z Litvy ani nespomína. Ich komunikácia sa pravdepodobne po neodpovedaní na dopis ukončila. V tej dobe si vraj dopisovala s viacerými ľuďmi zo zahraničia, keďže noviny inzerovali kamarátov zo Sovietskeho zväzu alebo iných socialistických krajín.

Obálku s ďalšími 16 listami objavili v lete stavebníci, keď prerábali starú poštu na byty. Špinavé a z časti aj rozpadnuté dopisy vypadli z vetracieho otvoru v stene.

„Listy sme zozbierali a robotníci sa nás opýtali, čo s nimi chceme urobiť. Najjednoduchšie by bolo vyhodiť ich, ale odovzdali sme ich pošte,“ uviedol majiteľ budovy Jurgis Vilutis.

Pracovníci pošty strávili mesiace hľadaním adresátov a ich súčasných domov. Keďže sa názvy ulíc a číslovanie odvtedy zmenili, išlo o zdĺhavý proces. Podarilo sa im nájsť piatich, niektorí zomreli, a tak obálky doručili ich príbuzným. „Vďaka tomu sa mohli dozvedieť, ako žili ich blízky pred 50 rokmi, aký bol ich každodenný život a čo prežívali,“ tvrdí Deimanté Žebrauskaitová, vedúca zákazníckeho oddelenia litovskej pošty.

Dopisy pravdepodobne skryl nezodpovedný zamestnanec, ktorý v nich hľadal hotovosť alebo cennosti.


LITVA/vd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pošta

Dôležité udalosti