Putin: USA a NATO odignorovali zásadné obavy Ruska a nezohľadnili tri požiadavky Moskvy

V. Putin.
V. Putin. Zdroj: Yuri Kochetkov/Pool Photo via AP

"Dúfam, že náš dialóg bude pokračovať," uviedol Putin.

Spojené štáty a Severoatlantická aliancia (NATO) odignorovali vo svojej odpovedi týkajúcej sa bezpečnostných záruk hlavné požiadavky Ruska. V utorok to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, podľa ktorého je Ukrajina pre USA "nástrojom", pomocou ktorého sa snažia spomaľovať rozvoj Ruska, informovala agentúra TASS.

"Podotýkam, že pozorne analyzujeme písomné odpovede USA a NATO, ktoré sme dostali 26. januára. No už teraz je jasné... že boli odignorovaná zásadné ruské obavy," uviedol Putin na tlačovej konferencii po stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

Podľa Putina neboli zohľadnené tri kľúčové požiadavky Moskvy – o nerozširovaní NATO, o nerozmiestňovaní útočných zbraňových systémov v blízkosti ruských hraníc a o tom, aby sa vojenská infraštruktúra Európskej únie vrátila k stavu, v ktorom bola v roku 1997, teda v čase, keď Rusko a NATO podpísali tzv. zakladajúci akt o vzájomných vzťahoch, spolupráci a bezpečnosti.

Ruský prezident pritom poukázal na princíp "nedeliteľnosti bezpečnosti", ktorý podľa neho hovorí aj o tom, že "nemožno dopustiť, aby niekto posilnil svoju bezpečnosť na úkor bezpečnosti iných krajín".

Zdroj: Yuri Kochetkov/Pool Photo via AP

Podľa Putina Rusko súhlasí s tým, že každá krajina má právo "vybrať si svoj vlastný systém bezpečnosti". "No Spojené štáty sa nestarajú iba o bezpečnosť Ukrajiny, aj keď to tak môže byť... no niekde v pozadí je aj ich hlavná úloha – spomaľovanie rozvoja Ruska," vyhlásil šéf Kremľa s tým, že Ukrajina je iba nástrojom USA na dosiahnutie tohto cieľa.
Podľa Putina sa chce Rusko vyhnúť negatívnemu vývoju udalostí na Ukrajine, avšak na to je potrebné, aby sa bral ohľad na záujmy všetkých zúčastnených strán, píše agentúra RIA Novosti.

"Je potrebné nájsť spôsob zabezpečenia záujmov a bezpečnosti všetkých účastníkov tohto procesu – aj Ukrajiny, aj európskych krajín a Ruska. No to je možné dosiahnuť iba pri serióznom a premyslenom postoji k dokumentom, ktoré sme predložili. Dúfam, že tento dialóg bude pokračovať," uviedol Putin.

Putin s Orbánom rokoval päť hodín, hovorili aj o vzťahoch EÚ s Ruskom

Ruský prezident Vladimir Putin rokoval v utorok v Moskve päť hodín s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom. Podľa spravodajského servera infostart.hu Putin na tlačovej konferencii pripomenul, že hovorili o vzťahoch Európskej únie s Ruskom, o ľudských právach, o základných právach národnostných menšín, ale aj o reakciách Spojených štátov a NATO na bezpečnostné záruky, pričom ale požiadavky Ruska nie sú zohľadnené.

Orbán, ktorý sa od prevzatia moci v roku 2010 s Putinom stretol teraz 12. raz, pripomenul, že výsledkom spolupráce s ruským prezidentom je skutočnosť, že proti ochoreniu COVID-19 mohli zaočkovať 900.000 Maďarov ruskou vakcínou Sputnik V. Premiér vyzdvihol Putinov sľub, že sa môžu začať rokovania o zvýšení dodávok zemného plynu z Ruska o jednu miliardu kubických metrov. "Hovorili sme aj o povoľovacom procese projektu rozšírenia atómovej elektrárne v Paksi," citovala Orbána komerčná televízia ATV.

Maďarský premiér podotkol, že stredná Európa vždy doplatila na konflikty Východu a Západu, preto má tento región záujem na mierovom usporiadaní konfliktov.

Maďarsko označila ruská hlava štátu za dôležitého partnera v Európe. "Sme otvorení k ďalšej spolupráci v oblasti exportu zemného plynu," dodal Putin, podľa ktorého hovorili tiež o spolupráci v oblasti výroby železničných vozňov či v zdravotníctve. "Vlani sme dodali Maďarsku dve milióny dávok vakcín proti covidu a plánujeme výrobu Sputnika V v Maďarsku," podčiarkol ruský prezident s poznámkou, že Rusko už pracuje na transfere potrebnej technológie.

MOSKVA/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Rusko

Dôležité udalosti