Taliban povolil otvorenie univerzít v Afganistane. Vrátili sa aj ženy

V Afganistane otvorili univerzity
V Afganistane otvorili univerzity Zdroj: Profimedia

Triedy budú segregované.

Niektoré vysoké školy v Afganistane sa otvorili v stredu po prvý raz od vlaňajšieho augusta, keď moc v tejto krajine prevzalo fundamentalistické hnutie Taliban. Informovala o tom agentúra AFP.

Do škôl sa vrátili aj ženy, ako však uviedli predstavitelia Talibanu, triedy budú segregované. „Teší nás, že vyučovanie sa opäť začalo" povedala študentka práva a politológie na univerzite v provincii Nangarhár. "Stále sa však obávame, že ho Taliban môže (opäť) prerušiť," dodala.

Vysoké školy sa otvorili v afganských provinciách Laghmán, Kandahár, Nímróz, Faráh a Hilmand, pričom vo zvyšku krajiny by sa malo vyučovanie začať postupne obnovovať v priebehu februára.

Hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid, ktorý je zároveň dočasným ministrom kultúry, 15. januára vyhlásil, že jeho rezort chce, aby do škôl chodili všetky dievčatá a ženy po začiatku afganského nového roka, ktorý sa začne 21. marca. „Nie sme proti vzdelávaniu," zdôraznil.

V nórskom Osle sa minulý týždeň uskutočnili trojdňové rokovania medzi delegáciou Talibanu a nórskymi predstaviteľmi i zástupcami afganskej občianskej spoločnosti.

Rozhovory sa týkali aj dodržiavania práv žien ako predpokladu na obnovenie dodávok humanitárnej pomoci v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, pripomína AFP. Pozastavenie týchto dodávok spôsobilo v Afganistane, ktorý dve desaťročia sužovala vojna, rozsiahlu humanitárnu krízu.

Vládu Talibanu zatiaľ neuznala nijaká krajina na svete. Medzinárodné spoločenstvo sa totiž obáva porušovania ľudských práv, k čomu dochádzalo i počas predošlej vlády Talibanu v 90. rokoch, keď hnutie zaviedlo brutálny islamistický režim. S uznaním talibanskej vlády stále váhajú aj moslimské krajiny.

KÁBUL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliban

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.