Zahraničné

Facebook nás privádza k nedôvere a zúfalstvu

shutterstock_212032114.jpg
Zdroj: Shutterstock.com

Výskum dokazuje, že na sociálnych sieťach máme tendenciu prejavovať sa agresívne a nenávistne. To znižuje našu dôveru voči iným a má vplyv na naše blaho.

Nový výskum vedcov z univerzity Sapienza v Ríme a Národného štatistického inštitútu Grand-Duché v Luxemburgu tvrdí, že sociálne siete vrátane Facebooku môžu ohroziť náš osobný blahobyt. Narušujú dôveru užívateľa voči zvyšku spoločnosti práve kvôli homofóbnemu, rasistickému alebo mizogýnnemu obsahu.

Vedci preskúmali údaje 50-ticísok ľudí, z toho 24-tisíc talianskych domácností, ktoré aktívne používajú sociálne siete a v súvislosti s tým mali zhodnotiť úroveň šťastia a sebaúcty. Zistili, že sociálne siete zvyšujú riziko vystavenia útočnému správaniu a nenávistným prejavom, ktoré majú škodlivý účinok na duševnú pohodu ľudí.

"V on-line diskusii s neznámymi ľuďmi sa ľahšie stávame agresívnymi a neúctivými. Takéto siete sú živnou pôdou pre šírenie škodlivého, urážlivého alebo kontroverzného obsahu, ktoré sú často na krehkej hranici medzi slobodou prejavu a nenávistným prejavom," tvrdia výskumníci.

Takýto nenávistný obsah môže znížiť dôveru užívateľa v iných, a preto majú negatívny vplyv na ich vlastné blaho.

RÍM/ nt

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti