Vedci varujú pred novou hrozbou. Baktérie sú čoraz viac rezistentné voči antibiotikám

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/paulista

AMR ohrozuje všetky vekové kategórie.

Vedci varujú ľudstvo pred novou hrozbou. Podľa poslednej štúdie sa rezistencia baktérií na antibiotiká radí medzi najčastejšie príčiny smrti na svete za rok 2019. Úmrtnosťou dokonca predstihla napríklad HIV a maláriu.

Hoci z bežného bakteriálneho ochorenia bolo v minulosti možné sa ľahko vyliečiť vďaka antibiotikám, v súčasnosti to predstavuje ohromný problém. Dôvodom je skutočnosť, že sa baktérie stali odolnými voči liečbe.

Experti analyzovali údaje z viac ako 200 krajín po celom svete. Štúdiu následne zverejnili v odbornom časopise The Lancet.

Podľa odborníkov sa rezistencia baktérií na antibiotiká stala jednou z najčastejších príčin úmrtí. Ľudia s týmto problémom umierajú častejšie než na maláriu alebo HIV.

Z výsledkov je zrejmé, že tzv. antimikrobiálna rezistencia (AMR) si v roku 2019 naprieč celým svetom vyžiadala najmenej 1,2 milióna životov, čo je v priemere 3,5 tisíca úmrtí každý deň.

„Tieto nové dáta odhaľujú skutočný rozsah antimikrobiálnej rezistencie po celom svete a sú jasným signálom, že musíme jednať hneď, aby sme s hrozbou bojovali,“ uviedol spoluautor štúdie Chris Murray.

AMR ohrozuje všetky vekové kategórie. Najmä malé deti sú však vystavené veľkému riziku, domnievajú sa experti. Výsledky štúdie uvádzajú, že táto veková skupina tvorí asi pätinu z celkového počtu úmrtí.

Najčastejšou príčinou úmrtí sú podľa expertov kardiovaskulárne ochorenia. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v roku 2019 s týmto problémom zomrelo zhruba 17,9 milióna ľudí.

HIV vírusu v dôsledku nedostatočnej liečby podľahlo 700-tisíc ľudí a na maláriu zomrelo zhruba 409-tisíc chorých.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Antibiotiká

Dôležité udalosti