Zánik Medzinárodnej vesmírnej stanice sa blíži. NASA uviedla, kedy a kam sa zrúti

Podarí sa Stanovi zhodiť nadbytočné kilá?
Zdroj: TASR/NASA via AP

Vesmírne laboratórium spustili v roku 2000.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) odhalil plány, ktoré má s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS) po tom, ako sa v roku 2030 skončí jej životnosť.

Ako píše CNN, podľa zverejnených plánov sa ráta s tým, že sa stanica zrúti do odľahlej časti Tichého oceánu, ktorá je známa ako bod Nemo. Malo by sa tak stať v januári 2031.

Vesmírne laboratórium spustili v roku 2000. Počas existencie sa na ňom vystriedalo cez 200 astronautov z 19 krajín sveta.

Predstavuje tak nepretržitú ľudskú prítomnosť vo vesmíre. NASA tiež uviedla, že komerčné výlety v budúcnosti ISS nahradí.

Bod Nemo, pomenovaný po námorníkovi z ponorky v románe Julese Verna Dvadsať tisíc míľ pod morom, je bod v oceáne, ktorý je najďalej od pevniny a ktorý bol vodným hrobom pre mnoho kozmických lodí.

Táto oblasť sa nachádza približne 4 800 kilometrov od východného pobrežia Nového Zélandu a 3 200 kilometrov severne od Antarktídy.

Odhaduje sa, že krajiny lietajúce do vesmíru ako USA, Rusko, Japonsko a európske krajiny, tam od roku 1971 potopili viac ako 263 kusov vesmírnej techniky.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme NASA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.