Srdce zo Slovenska zachránilo život českému dievčatku. Na operácii sa podieľalo až 100 ľudí

Transplantácia srdca zo Slovenska českému dievčatku
Transplantácia srdca zo Slovenska českému dievčatku Zdroj: IKEM/Facebook

Pomohol špeciálny prístroj, ktorý predlžuje čas transportu orgánu.

Unikátna transplantácia srdca. Po odbere orgánu v Martine srdce letecky viezli až do Prahy a tam zachránilo mladý život.

Aby sa odber podaril, muselo spolupracovať mimoriadne veľa ľudí. Príprava je mimoriadne logisticky náročná. Srdce od darcu odoberali začiatkom roka v Martine. Príjemca čakal v Prahe.

„Srdce ako také má veľmi krátku životnosť mimo telo človeka, potrebuje byť stále prekrvované, stále biť a čím je dlhšie mimo telo, tým sa skracuje jeho možnosť fungovať u pacienta, ktorý ho prijme,“ vysvetlila náročný proces Denisa Osinová, prednostka klinky ARO Univerzitnej nemocnice Martin.

Od odberu by nemali uplynúť viac ako štyri hodiny. Vzdialenosť do akej môžu srdce transportovať, je tak relatívne krátka.

„A tak sme využili novú progresívnu metódu ex vivo perfúzia srdca, ktorá nám umožňuje prevážať darovaný orgán pokojne aj počas ôsmych až desiatich hodín,“ ozrejmil odborník na prevoz orgánov Miroslav Koňařík, z Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM).

Po tom, ako srdce odobrali darcovi, ho takpovediac naštartovali priamo v transportnom prístroji.

„Vďaka tomuto prístroju bolo srdce bijúce, okysličované a prekrvované špeciálnymi roztokmi počas celého transportu,“ uviedla Osinová.

Na odbere sa celkovo podieľalo vyše sto ľudí. Celý pracovný kolos musel zharmonizovať transplantačný koordinátor. Na operačnej sále bolo v jednom momente až 24 ľudí.

Záchranka srdce previezla za asistencie polície na Sliač odkiaľ ho do Prahy vzalo české vojenské letectvo. Tam ho úspešne transplantovali.

„Príjemca srdca sa toho času má veľmi dobre, už je v domácej liečbe, čiže prepustený z nemocnice. Má sa k svetu,“ oznámil Koňařík.

Medicínsky a technologický pokrok bol základným predpokladom úspechu, no zrealizovať takýto zázrak života bolo možné najmä vďaka súladu všetkých zúčastnených.

Nasledujúca reportáž obsahuje autentické zábery tlčúceho ľudského srdca a preto môže byť nevhodná pre citlivé povahy.


PRAHA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Česko

Dôležité udalosti