Prvý prípad v Česku: Malého Tobiáša odložili do babyboxu už druhýkrát

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: BabyBox - Šance pro odložené děti/Facebook

Mesiac bol v starostlivosti babičky.

Prvým tohtoročným odloženým dieťaťom v Česku je malý Tobiáš. Zároveň ide aj o prvý prípad v republike, kedy bolo to isté dieťa odložené do babyboxu dvakrát. O smutnom prípade informuje portál blesk.cz.

Chlapčeka niekto vložil do babyboxu v Nemocnici Písek. Po mesiaci sa tak opäť ocitol na rovnakom mieste. Prvýkrát ho odložili s rodným listom ako dvojtýždňového novorodenca. Vtedy sa dostal do starostlivosti babičky, ale zdá sa, že ani ona to nezvládla.

Tobiáš z Písku sa vrátil do babyboxu s číslom 233. „Bol čisto oblečený, celý v bielej kombinéze s modrou čiapočkou a modrým cumlíkom. Zdravotníci chlapca okamžite spoznali. Podstatné je, že je zdravý. Vrátil sa späť v stredu 2. februára 2022 večer o 22.37 h,“ uvádza zakladateľ babyboxu Ludvík Hess na sociálnej sieti.

V Českej republike doteraz od otvorenia prvých babyboxov (rok 2006) evidujú 232 odložených detí, z toho 106 chlapcov.

Babybox je na Slovensku známy ako „Hniezdo záchrany“. Po celej krajine ich je rozmiestnených okolo 20. Sú to verejné inkubátory, do ktorých môžu zúfalé ženy po pôrode odložiť novorodenca a uchrániť ho pred smrťou.

Projekt funguje od roku 2004, kedy v SR vznikli prvé tri Hniezda záchrany. Do inkubátora môže matka odložiť dieťa do 6. týždňa po narodení.

PRAHA/Jana Habarová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti