Americkí vojaci zabili vodcu Islamského štátu. Ten odpálil bombu a zomrela i jeho rodina

Americkí vojaci zabili v Sýrii vodcu militantnej organizácie Islamský štát
Americkí vojaci zabili v Sýrii vodcu militantnej organizácie Islamský štát Zdroj: TASR/AP

Všetci americkí vojaci sa z operácie bezpečne vrátili.

Americkí vojaci zabili v Sýrii vodcu militantnej organizácie Islamský štát abú Ibráhíma Hášimího Kurajšího. Oznámil to vo štvrtok americký prezident Joe Biden, uviedla agentúra AP.

„Americké ozbrojené sily podnikli na severozápade Sýrie úspešnú protiteroristickú operáciu zameranú na ochranu amerického ľudu a našich spojencov," cituje Bidenovo vyhlásenie agentúra DPA.

„Vďaka schopnostiam a udatnosti našich ozbrojených síl sa nám podarilo z bojiska vyradiť abú Ibráhíma Hášimího Kurajšího, vodcu IS," uvádza sa ďalej vo vyhlásení. Všetci americkí vojaci sa z operácie bezpečne vrátili.

Vodca militantnej organizácie Islamský štát počas operácie amerických špeciálnych síl odpálil bombu, ktorá okrem neho zabila aj členov jeho rodiny.

Zdroj: TASR/AP

Príslušníkov špeciálnych jednotiek dopravili v noci vrtuľníkmi na miesto za mestečkom Atima neďaleko hraníc Sýrie s Tureckom, kde sa zdržiaval Kurajší. Išlo o jednoposchodový dom obkolesený olivami mimo zastavanej oblasti. Následne došlo k približne dvojhodinovej prestrelke amerických vojakov s militantmi. Dvojtisícovým mestečkom podľa svedkov okrem nepretržitej streľby otriasali aj výbuchy.

Vrchné poschodie bolo takmer úplne zničené. Záchranári informovali, že na mieste zahynulo 13 ľudí vrátane šiestich detí a štyroch žien.

Americký prezident plánuje v priebehu dňa vystúpiť pred verejnosť s prejavom o zabití vodcu Islamského štátu.

Kurajší viedol IS od smrti predchádzajúceho vodcu abú Bakra Baghdádího v roku 2019. Ten spáchal samovraždu, keď hrozilo, že padne do rúk amerických vojakov.

WASHIGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti