Dlhodobý spor ohľadne bane Turów sa skončil. Česko stiahlo voči Poľsku žalobu

Poľská hnedouhoľná baňu Turów, nachádzajúca sa neďaleko hraníc s Českou republikou
Poľská hnedouhoľná baňu Turów, nachádzajúca sa neďaleko hraníc s Českou republikou Zdroj: Profimedia.sk

Medzi vládami oboch krajín došlo k dohode.

Česko stiahlo žalobu voči Poľsku na Súdnom dvore EÚ ohľadom prevádzky poľskej hnedouhoľnej bane Turów, ktorá bola predmetom dlhodobých sporov medzi Varšavou a Prahou, oznámil v piatok poľský premiér Mateusz Morawiecki, informovala agentúra PAP.

Súdny dvor v reakcii na sťažnosť Prahy nariadil Poľsku vlani v máji okamžité zastavenie ťažby v tejto bani nachádzajúcej sa neďaleko hraníc s Českom a Nemeckom. Po tom, čo Varšava toto rozhodnutie nerešpektovala, súd v septembri uložil Poľsku povinnosť platiť Európskej komisii denné penále vo výške 500 000 eur.

Český premiér Petr Fiala pred časom avizoval, že jeho vláda žalobu stiahne, ak sa Praha a Varšava v tejto veci dohodnú. K dohode došlo v stredu a Fiala a Morawiecki ju vo štvrtok v Prahe spoločne podpísali. Poľsko sa v rámci dohody napríklad zaviazalo postaviť ochranný val a tiež podzemnú stenu, ktorá by mala zabrániť odtoku podzemných vôd z ČR. Česká vláda sa s Poľskom dohodla aj na päťročnom súdnom dohľade, informoval o podrobnostiach zmluvy server iDNES.cz.

Podľa Morawieckého nepôjde o stály dohľad, ale o prípadný zásah nezávislého subjektu, ak by nastali pochybnosti ohľadom dodržiavania dohody. Poľsko má ďalej podľa dohody zlepšovať ovzdušie v okolí bane a až do ukončenia stavby monitorovať kvalitu vzduchu, rovnako ako množstvo podzemnej vody a intenzitu hluku. „Vďaka tomu budeme môcť rýchlejšie reagovať, keby sa objavil nejaký problém," vysvetlil vo štvrtok Fiala.

Podľa environmentálnej organizácie Greenpeace však dohoda nedostatočne chráni životné prostredie, pretože neobmedzuje samotnú ťažbu uhlia. „Podzemná stena, ktorá má chrániť (české) zásoby vody, je podľa Českej geologickej spoločnosti na nič a voda ju bude obtekať," upozorňuje Greenpeace.

Varšava hneď po podpísaní zmluvy poslala Česku 45 miliónov eur ako odškodné, uviedla poľská ministerka pre klímu a životné prostredie Anna Moskwová.

PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľsko

Dôležité udalosti