V Anglicku prudko stúpol počet prípadov rakoviny kože

Rakovina.
Rakovina Zdroj: shutterstock

Tento nárast mohol spôsobiť boom lacných dovoleniek v zahraničí a móda mať opálenú pleť.

Počet ľudí prijatých do nemocnice s rakovinou kože v Anglicku vzrástol za päť rokov takmer o tretinu. Vyplýva to z údajov úradu Public Health England, patriaceho pod britské ministerstvo zdravotníctva, o ktorých v noci nadnes informovala BBC.

Zatiaľ čo v roku 2007 prijali do anglických nemocníc 87.685 osôb s rakovinou kože, v roku 2011 ich bolo už 123.808. Väčšina nádorov sa vyskytla na hlave a krku. Tieto údaje nezahŕňajú ambulantnú liečbu alebo liečbu praktických lekárov. 

Údaje, ktoré budú prezentované koncom týždňa na Svetovom kongrese rakoviny kože v Edinburghu, ukazujú, že na vzostupe je aj najrizikovejšia forma rakoviny kože - melanóm.
V rokoch 2007-2011 hospitalizovali v nemocniciach v Anglicku o 30 percent viac pacientov s melanómom a o 43 percent stúpol počet iných druhov rakoviny kože. Náklady na túto starostlivosť - väčšinou išlo o vyoperovanie nádorov - dosiahli v roku 2011 okolo 95 miliónov libier. 

Podľa odborníkov, napríklad Johnathona Majora z Britskej asociácie dermatológov alebo Sarah Williamsovej z organizácie Cancer Research UK, tento nárast mohol spôsobiť boom lacných dovoleniek v zahraničí a móda mať opálenú pleť. Zároveň tvrdia, že väčšine prípadov rakoviny kože sa dalo predísť lepšou ochranou pokožky pred slnečným žiarením. 

Williamsová v tejto súvislosti varovala, že aj keď sa zdá, že leto sa skončilo, septembrové slnko je aj vo Veľkej Británii stále dosť silné na to, aby mohlo spáliť pokožku.

LONDÝN, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti