Vojna s Ukrajinou nás zničí, varuje ruský generál. Putina vyzval, aby sa zriekol zločinnej politiky

Leonod Ivašov na archívnej s nímke z roku 2012.
Zdroj: Profimedia.sk

Generál Ivašov bol v rokoch 1996 až 2001 náčelníkom hlavnej správy medzinárodnej vojenskej spolupráce na ruskom ministerstve obrany.

Ruský generál-plukovník vo výslužbe Leonid Ivašov verejne vystúpil proti vojne Ruska s Ukrajinou a obvinil prezidenta Vladimira Putina, že sa konflikt snaží vyprovokovať, aby sa udržal pri moci. Podľa Ivašova by vojna bola pre Rusko katastrofou a znamenala by jeho koniec, hlavu štátu preto vyzval na rezignáciu.

Niekdajší náčelník hlavnej správy medzinárodnej vojenskej spolupráce na ruskom ministerstve obrany svoju výzvu už pred týždňom publikoval na webe spolku dôstojníkov vo výslužbe. Teraz na to upozornila rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Ivašov, ktorý sa v minulosti prezentoval prosovietskými a konzervatívnymi názormi, považuje za hlavnú hrozbu pre krajinu „systémovú degradáciu“ vyvolanú neživotaschopným modelom štátu a režimu.

„Čo v súčasnosti ohrozuje existenciu samotného Ruska a existuje vôbec taká hrozba? Dá sa povedať, že naozaj takejto hrozbe čelíme - krajina je na hrane ukončenia svojej histórie. Všetky životne dôležité oblasti, vrátane demografie, sa neustále zhoršujú a tempo vymierania obyvateľstva prekonáva svetové rekordy,“ píše generál.

Ivašov pripúšťa existenciu vnútorných hrozieb, ale tie nepokladá za kritické: celkovo je zachovaná strategická stabilita, atómové zbrane sú spoľahlivo kontrolované a zoskupenie síl NATO sa nezväčšujú ani nepodnikajú ohrozujúce aktivity.

Putina vyzval, aby sa zriekol zločinnej politiky

Vyhrotenie situácie s Ukrajinou má podľa generála vo výslužbe „umelý a zištný charakter zo strany vnútorných síl“. Hroziaca vojna by podľa neho mohla spochybniť „existenciu Ruska ako štátu“ a navždy by z Rusov a Ukrajincov urobila nepriateľov „na život a na smrť“.

„Vedenie krajiny pochopilo, že nedokáže krajiny vyviesť zo systémovej krízy a rozhodlo sa pre definitívne zničenie ruskej štátnosti a vyhubenie pôvodného obyvateľstva krajiny," tvrdí Ivašov.

Prezidenta Putina vyzval, aby sa zriekol „zločinnej politiky provokovania vojny“ a odstúpil, a vyzýva ruských občanov, aby aktívne protestovali proti propagande a rozpútaniu vojny.

Generál Ivašov bol v rokoch 1996 až 2001 náčelníkom hlavnej správy medzinárodnej vojenskej spolupráce na ruskom ministerstve obrany. Bol známy sarkastickou protizápadnou rétorikou a často komentoval otázky zahraničnej politiky v rozpore s oficiálnym stanoviskom ministerstva. Ivašov pravidelne kritizoval NATO a Západ aj po tom, čo ho v roku 2001 Putin zosadil z funkcie.


MOSKVA/Karol Chren

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti