V Poľsku pristáli tri lietadlá C-17A Globemaster III s americkými výsadkármi

Lietadlo amerických vzdušných síl (v pozadí) pristáva na letisku Rzeszów-Jasionka.
Zdroj: TASR/AP

Nemecko vyšle do Litvy ďalších 350 vojakov, posilnia východné krídlo NATO.

V priebehu pondelka (7. 2.) pristáli na letisku pri poľskom meste Rzeszów tri americké vojenské lietadlá C-17A Globemaster III s príslušníkmi 82. výsadkovej divízie americkej armády.

Ako informovala agentúra Interfax, lietadlá odštartovali zo základne Fort Bragg v americkom štáte Severná Karolína a pristáli na letisku Rzeszów-Jasionka ležiacom asi 90 kilometrov od poľských hraníc s Ukrajinou.

V súlade s rozhodnutím Washingtonu bude v Poľsku celkovo rozmiestnených 1700 amerických výsadkárov. Nateraz je ich podľa dostupných správ v Poľsku dislokovaných najmenej 350.

Prílety lietadiel s americkými vojakmi na letiská v poľskom pohraničí s Ukrajinou hlásia od konca minulého týždňa. Agentúra Reuters cez víkend priniesla správu, že americká armáda potvrdila, že do Poľska pricestoval už aj veliteľ elitnej 82. výsadkovej divízie generál Christopher Donahue.

Pentagón vo svojom vyhlásení z 2. februára oznámil dočasné zvýšenie počtu amerických vojakov v Európe s cieľom posilniť východné krídlo NATO z dôvodu koncentrácie ruských jednotiek na ukrajinskej hranici. Spresnil, že do Poľska pôjde 1700 vojakov, do Nemecka 300 a z Nemecka do Rumunska sa ich presunie asi tisícka.

Web TVN24.pl pripomenul, že v USA bolo v posledných týždňoch do stavu vysokej pripravenosti na nasadenie v Európe uvedených 8500 vojakov.

Západ obviňuje Rusko z prípravy možnej invázie na Ukrajinu, pri ktorej hraniciach Moskva sústredila údajne už viac ako 100.000 vojakov.

Moskva plány na vpád na Ukrajinu popiera s tým, že si chce len zaistiť vlastnú bezpečnosť, a z agresívneho správania obviňuje - naopak - alianciu NATO.

Zdroj: TASR/AP/Chris Seward

Nemecko vyšle do Litvy ďalších 350 vojakov, aby tam posilnili východné krídlo Severoatlantickej aliancie. Oznámila to v pondelok nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová. Správa prišla v čase obáv z možnej ruskej invázie na Ukrajinu, približuje agentúra AFP.

V Litve je aktuálne asi 500 nemeckých vojakov pôsobiacich v rámci síl NATO. Lambrechtová priblížila, že ďalších 350 vojakov sa k nim pridá "v najbližších dňoch".

Nemecko podľa jej slov chcelo posilnením "svojho príspevku na východnom krídle NATO" vyslať spojencom v Aliancii jasný signál svojho "odhodlania", respektíve odkázať im, že na Nemecko "môžu spoľahnúť". V Litve tak bude pôsobiť druhý najväčší kontingent nemeckých vojakov (po Mali), približuje AFP.

Vyslanie ďalších nemeckých vojakov označil litovský minister obrany Arvydas Anušauskas za "dôležitú známku pozornosti venovanej" regiónu Pobaltia.

"Ak si (ruský prezident Vladimir) Putin myslel, že Alianciu rozdelí dávaním ultimát, tak toto rozhodnutie (Nemecka) ukazuje, že NATO zostáva organizáciou založenou na solidarite," uviedol. "Toto je adekvátna reakcia na správanie Ruska pri jeho hraniciach s Ukrajinou a v Bielorusku. Takúto koncentráciu vojsk sme nezaznamenali počas celého post-sovietskeho obdobia," dodal.

Litovská armáda v pondelok tiež informovala, že pred nadchádzajúcimi vojenskými cvičeniami v Bielorusku, na ktorých sa majú zúčastniť aj ruskí vojaci, zvýšila svoju pripravenosť. Šéf litovských obranných síl Valdemaras Rupšys agentúre AFP povedal, že Vilnius k takémuto kroku pristúpil, aby mohol adekvátne zareagovať, ak by v situácii došlo k "zmene" alebo ak by bol vystavený hrozbe.

Litovskí predstavitelia varujú, že tisícky ruských vojakov, ktorí sa v susednom Bielorusku majú zúčastniť na vojenských cvičeniach, by v tejto krajine mohli zostať aj po skončení manévrov.

Nemecko sa nedávno stalo terčom kritiky pre svoje rozhodnutie, nedodávať Ukrajine zbrane - napriek opätovným žiadostiam z jej strany. Za následné oznámenie, že Ukrajine namiesto toho dodá 5 000 vojenských prilieb, si taktiež vyslúžilo značný výsmech, pripomína AFP.

RZESZÓW/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti