Rakúsko postihla séria smrtiacich lavín. V ohrození sú aj obľúbené zimné strediská

V Rakúsku spadlo viac ako 100 lavín
V Rakúsku spadlo viac ako 100 lavín Zdroj: Profimedia

V rakúskych horách je vyhlásený vysoký stupeň nebezpečenstva.

V Rakúsku vyčíňal cez víkend prírodný živel. Od piatku zaznamenali úrady viac ako 100 spadnutých lavín a niektoré z nich boli smrtiace. Vyžiadali si deväť ľudských životov. Situácia sa nelepší ani v pondelok (7. 1.) a naďalej je v Tirolsku vyhlásený vysoký stupeň nebezpečenstva, informuje BBC.

Nepriaznivé veterné počasie situáciu zhoršuje a je nepredvídateľná. Odborníci varujú, že očakávajú pád ďalších lavín hlavne na tirolsko-švajčiarskej hranici. Stupeň varovania sa zvýšil na číslo 4 (najvyšší je piaty stupeň) a pravdepodobnosť lavín je „veľmi veľká“.

Ohrozené sú aj obľúbené rakúske lyžiarske strediská. Osem z deviatich obetí víkendových lavín hlásia práve z Tirolska. V piatok zahynuli štyria Švédi v blízkosti lyžiarskeho strediska Ischgl. Skupina lyžiarov sa vybrala lyžovať mimo zjazdovky a prežil iba jeden z nich, ktorý privolal pomoc.

Ďalšími obeťami sú 60-ročný muž aj s manželkou (61). Lavína ich prekvapila počas bežkovania pri obci Auffach. Ďalší muž zomrel neďaleko Innsbrucku pri lyžiarskom centre Schirmn. V nedeľu (6. 1.) zachraňovali aj 43-ročného muža v najzápadnejšej spolkovej krajine Vorarlberg, ale bohužiaľ zomrel.

K víkendovým obetiam v pondelok (7. 1.) pribudla ďalšia. Lavína spadla aj pod horou Gammerspitze, kde zachytila miestnych turistov. Jeden z nich bol na mieste mŕtvy, po ďalšom stále pátrajú.

Horskí záchranári sa cez víkend nezastavili. Zasahovalo ich približne 480. Stále zostávajú v plnej pohotovosti.

Lavíny hrozia aj na Slovensku

Slovenská Horská záchranná služba varuje pred pohybom vo vysokohorskom teréne. Predpokladajú výskyt spontánnych lavín.

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, dlhodobo pretrváva vo všetkých slovenských pohoriach. Ide o dôsledok veľmi silného vetra a výdatných zrážok na horách.

Horskí záchranári počas pondelka očakávajú prechod teplého frontu spojený so silným vetrom. Vývoj počasia spôsobil, že sneh je v pohoriach rozmiestnený nerovnomerne. Rôzna hrúbka a tvrdosť naviatych dosiek spôsobuje veľmi ťažký odhad bezpečnej stopy. Najvýraznejšie pribudlo snehu v pásme lesa.

VIEDEŇ/Jana Habarová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lavína

Dôležité udalosti