„Chcete, aby Francúzsko išlo do vojny s Ruskom?" opýtal sa Putin po piatich hodinách debaty Macrona

Prezidenti Emmanuel Macron a Vladimír Putin.
Zdroj: AP Photo/Thibault Camus

Ruský prezident tvrdí, že niektoré francúzske návrhy na riešenie krízy je možné prevziať.

Rozhovory medzi prezidentmi Ruska a Francúzska, Vladimirom Putinom a Emmanuelom Macronom, trvali niečo vyše päť hodín a natiahli sa takmer do polnoci miestneho času. Informovala o tom v pondelok agentúra TASS.

Podľa nej sa schôdzka v Kremli začala podvečer vo formáte "medzi štyrmi očami", v rozhovore následne pokračovali počas pracovnej večere. Neskôr sa uskutoční ešte tlačová konferencia.

TASS dodal, že Putin na úvod rozhovoru s Macronom konštatoval, že "medzi Moskvou a Parížom sa vytvorila dobrá atmosféra na to, aby sa vo všeobecnosti zlepšili vzťahy medzi oboma krajinami". Putin tiež vyzdvihol, že Francúzsko sa vždy veľmi aktívne podieľa na tvorbe zásadných rozhodnutí o európskej bezpečnosti.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov pred rokovaniami vyslovil predpoklad, že na nich bude "absolútne dominovať téma napätia v Európe spojená so situáciou okolo Ukrajiny a bezpečnostné záruky, ktoré od Západu žiada Ruská federácia.

Hovorca Kremľa zároveň poznamenal, že situácia je príliš komplikovaná na to, aby k rozhodujúcim prielomom došlo počas jedného stretnutia.

Putin v pondelok neskoro večer vyhlásil, že niekoľko návrhov predložených francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom na rozhovoroch v Moskve môže tvoriť základ pre pokrok v kríze okolo Ukrajiny. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

"Niekoľko jeho myšlienok, návrhov... je možné brať ako základ pre nasledujúce kroky," povedal Putin po vyše päťhodinových rozhovoroch s Macronom v Kremli.

Putin neuviedol žiadne podrobnosti, ale dodal, že obaja lídri budú spolu telefonovať po tom, ako Macron v utorok absolvuje stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Ruský prezident na tlačovej konferencii ďalej vyhlásil, že je Macronovi vďačný na snahu vyriešiť túto bezpečnostnú krízu. "Chcem sa poďakovať pánu Macronovi za snahu, ktorú Francúzsko vynakladá na vyriešenie tejto akútnej záležitosti v našich vzťahoch s NATO, na vytvorenie prostredia stability na európskom kontinente, na vyriešenie krízy na juhovýchode Ukrajiny," povedal Putin.

Putin odmietol tvrdenia, že Rusko koná agresívne voči Ukrajine alebo voči Západu. "Nie sme to my, kto sa presúva k hraniciam NATO," dodal.

Ak sa Ukrajina stane členom západnej vojenskej aliancie NATO, Rusko bude vtiahnuté do konfliktu s európskymi krajinami, upozornil Putin.

"Chcete, aby Francúzsko išlo do vojny s Ruskom?" položil Putin otázku.

Ruský líder povedal, že za pretrvávajúci konflikt na východe Ukrajiny treba obviňovať tamojších predstaviteľov. "Kyjev stále odmieta každú príležitosť na mierové obnovenie jej územnej celistvosti," uviedol Putin.

Macron letel do Moskvy na začiatku týždňa intenzívneho západného diplomatického úsilia, ktorého cieľom je zmierniť obavy z ruskej invázie na susednú, prozápadnú Ukrajinu. Pri hraniciach s Ukrajinou má totiž Rusko zhromaždených vyše 100-tisíc vojakov.

Kríza sa začala v decembri a Macron odcestoval na stretnutie s Putinom ako prvý západný líder. Na budúci týždeň má prísť do Kremľa aj nemecký kancelár Olaf Scholz.

MOSKVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti