Slováci z lacného poľského benzínu šalejú: Neuveríte, v čom ho prenášajú

Tankovanie v Poľsku
Tankovanie v Poľsku Zdroj: Profimedia

V niektorých mestách už došli zásoby paliva a poľské úrady začínajú s kontrolami na hraniciach.

Poľské zníženie DPH na pohonné látky (od 1. februára) si začalo pýtať svoju daň. Slovákov žijúcich v pohraničí chytila nákupná horúčka. Ako informuje poľský web next.gazeta.pl, niektoré čerpacie stanice už hlásia nedostatok zásob paliva. Slováci navyše prekračujú povolené množstvo na prevoz a benzín tankujú do nebezpečných plastových nádob či do sudov.

Slováci berú Poľsko útokom. Pozrite sa, ako na benzíne a potravinách ušetríte až desiatky eur

Zníženie DPH z 23 na 8 percent znamená pre niektorých Slovákov v severných okresoch úsporu až 18 eur na plnú 50-litrovú nádrž. Ak si navyše natankujú benzín do kanistrov a neprekročia limit +10 litrov, môžu tak ušetriť ďalšie eurá. To však mnohí začínajú porušovať.

„To, čo robia niektorí nezodpovední slovenskí vodiči, je nielen nezákonné (pretože prekračujú maximálne povolené množstvo na prepravu), ale hlavne mimoriadne nebezpečné," varovala Anna Grzesiaková z krakovskej Inšpekcie cestnej dopravy, ktorú citoval portál novinky.cz.

„Plná tisíclitrová plastová nádrž, určená pôvodne na vodu, môže pri preprave (pohonných látok) na prívesnom vozíku či v interiéri vozidla vybuchnúť a spôsobiť nielen nepredstaviteľné materiálne škody, ale aj ohroziť životy ľudí. Ak by sa stala dopravná nehoda, hrozí explózia s tragickými následkami," spresnila inšpektorka riziko prevážania nadmerného množstva pohonných látok v plastových nádobách.

Na poľsko-slovenskej hranici sa z týchto dôvodov začali kontroly. Zamestnanci poľskej inšpekcie zastavujú najmä slovenských vodičov. Za lacným palivom ale cestujú aj Česi či Nemci.

„Myslím si, že je to veľmi nebezpečné. Keď takto naložené auto napríklad havaruje, spôsobí to obrovských výbuch, pri ktorom sa môžu zraniť aj okoloidúci. Takéto tikajúce bomby teraz prekračujú hranice,“ uviedol pre poľský web jeden z oslovených Poliakov na čerpacej stanici.

V niektorých mestách či obciach už hlásia nedostatok paliva. V Zakopanom, Nowom Targu, v Čiernom Dunajci či v Jablonke už niekoľkokrát došli zásoby paliva a prevádzky museli na niekoľko hodín zatvoriť.

Pravidlá na Slovensku

Ako uviedla hovorkyňa Finančnej správy SR Martina Rybanská, slovenskí colníci robia pravidelné kontroly na celom území Slovenska. „S poľskou stranou však v tejto súvislosti nespolupracujeme, taktiež nedisponujeme informáciami od poľských colníkov o problematických prepravách, ktoré by mali skončiť dodanením spotrebnej dane z minerálneho oleja, ktorý sa nadlimitne prepravil na územie SR,“ uviedla.

Podľa zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja (pohonné látky) platí, že ak na Slovensko z iného štátu EÚ preveziete viac ako 10 litrov benzínu v prenosnej nádrži, nie ste oslobodený od spotrebnej dane. Ak sa poplatkom a sankciám chcete vyhnúť, musíte dodržať limit, použiť benzín len na súkromné účely a mať doklad o nadobudnutí, čiže napríklad blok z čerpacej stanice. Viac sa dozviete v priloženej reportáži.


BRATISLAVA/Jana Habarová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľsko

Dôležité udalosti