Vo vesmíre dôjde k nesmierne vzácnemu javu. Stáva sa raz za tisíce rokov

Rozbitá cesta.
Zdroj: TASR

Vedci o tom informovali v štúdii.

V galaxii vzdialenej 1,2 miliardy svetelných rokov od Zeme možno dôjde k doteraz nepozorovanému vesmírnemu javu, a síce zrážke dvoch supermasívnych čiernych dier.

Tie sú fascinujúcim produktom spojenia dvoch galaxií, vo vesmíre sa nevyskytujú príliš často. Príležitosť pozorovať ich zrážku v reálnom čase sa naskytne raz za tisíce rokov.

Astronómovia z Cornellovej univerzity v januári uverejnili štúdiu, ktorá presne túto udalosť predpovedá a má sa podľa nich udiať v nasledujúcich troch mesiacoch až troch rokoch.

„Štandardne sa vzdialenosti medzi binárnymi čiernymi dierami počas pozorovania nemenia, v tomto prípade však bol signál unikátny. Vzdialenosti medzi oboma objektami sa zmenšili z troch svetelných rokov na tri svetelné mesiace za veľmi krátky čas,“ uviedol vedec Huan Yang z kanadského Perimeter Institute. To sa počas pozorovania ešte nikdy nestalo.

Kolízia čiernych dier je vo vesmíre nesmierne vzácny jav. Štúdiu preto sprevádzajú pochybnosti, či sú pozorovania vedcov správne.

Ľudstvo vesmír podrobne pozoruje iba niekoľko storočí, čo je v kozmickom meradle úplne zanedbateľná doba. Pravdepodobnosť, že zrážku uvidíme, je tak veľmi malá.

Či sa astronómovia mýlia alebo je ich predpoklad správny sa dozvieme v nasledujúcich mesiacoch či rokoch.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti