Chorváti ukázali, ako by mali vyzerať ich euromince. Ihneď z toho vznikol škandál

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/esfera

Balkánska krajina by do eurozóny mala vstúpiť už v januári budúceho roka.

Chorvátsko má od 1. januára 2023 vstúpiť do eurozóny, teda sedem rokov po pôvodne odhadovanom termíne.

Minulý rok preto tamojšia národná banka (HNB) spustila súťaž o návrh novej euromince. Teraz oznámila, že víťazom sa stal dizajnér Stjepan Pranjković, ktorý si odnesie odmenu v prepočte zhruba 9300 eur.

Avšak už krátko po zverejnení víťazného návrhu sa začali objavovať hlasy obviňujúce autora z plagiátorstva. Píše Euractiv.

Na rub jednoeurovej mince totiž Pranjković umiestnil kunu, ktorá sa podozrivo podobá fotografii škótskeho fotografa Iaina Leacha. Ako uviedol portál Dnevnik, Leach neplánuje dizajnéra žalovať, nemyslí si však, že by krádež fotiek mala byť finančne ocenená.

Zdroj: Profimedia.sk

Podľa chorvátskeho Úradu pre duševné vlastníctvo je na súdy ešte skoro. „Pokiaľ ide o porušenie práva z nevedomosti či nedbalosti, nie je nutné sa hneď obracať na súd. Možnosťou je aj mimosúdne vyrovnanie. Zadávateľ súťaže teraz musí posúdiť, či autor sporného diela porušil pravidlá súťaže,“ povedala riaditeľka Ústavu Ljiljana Kuterovacová.

Autor mince Pranjković sa tiež vjadril ku kontroverzii, ktorá vznikla, a rozhodol sa zo súťaže odstúpiť. „Ovplyvnený nepríjemnou atmosférou, ktorá sa vytvorila v médiách a na sociálnych sieťach, rozhodol som sa stiahnuť svoj návrh dizajnu a vzdať sa akýchkoľvek práv vyplývajúcich z účasti v súťaži,“ povedal pre uvedený zdroj Pranjković.

Aféra s kunou však nie je jediná, ktorej táto obľúbená dovolenková destinácia Slovákov čelí. Pod paľbu kritiky sa tiež dostali 50, 20 a desaťcentové mince, ktorých zadnú stranu zdobí tvár balkánskeho vynálezcu Nikolu Teslu.

Zdroj: Profimedia.sk

Proti tomuto rozhodnutiu sa ozvali najmä srbské médiá, ktoré ho považujú za „svojho“. O národnosti geniálneho vynálezcu sa v krajinách Balkánu dodnes vedú spory.

ZÁHREB/tvnoviny.sk

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Chorvátsko

Dôležité udalosti