Taliani zakotvili ochranu životného prostredia do ústavy

Santorini
Zdroj: Shutterstock.com/Efired

Nový zákon stanovuje, že štát musí chrániť životné prostredie biodiverzitu a ekosystém "aj v záujme budúcich generácií".

Taliansky parlament schválil v utorok návrh zákona, ktorý zakotvuje do ústavy povinnosť chrániť životné prostredie. TASR správu prevzala z agentúry Reuters. Nový zákon stanovuje, že štát musí chrániť životné prostredie biodiverzitu a ekosystém "aj v záujme budúcich generácií". Zdôrazňuje tiež, že súkromné ekonomické aktivity nesmú spôsobovať environmentálne škody ani poškodzovať zdravie obyvateľstva.

Taliansky minister pre ekologickú transformáciu Roberto Cingolani označil schválenie zákona za kľúčový krok v rámci plánov Ríma na investície do tzv. zelených technológií, ktoré majú byť financované z fondu EÚ pre postpandemickú obnovu.

Zakotvenie povinnosti chrániť životné prostredie do talianskej ústavy privítala aj miestna pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). Zdôraznila však, že je v tomto zmysle potrebné upraviť aj ďalšiu súvisiacu legislatívu.

„Ochrana prostredia sa konečne stala základným princípom (talianskej) republiky, ktorým by mali byť inšpirované budúce zákony a upravené tie doterajšie,“ uviedla prezidentka WWF Italia Donatella Bianchiová.

RÍM/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti