Taliani zakotvili ochranu životného prostredia do ústavy

Santorini
Zdroj: Shutterstock.com/Efired

Nový zákon stanovuje, že štát musí chrániť životné prostredie biodiverzitu a ekosystém "aj v záujme budúcich generácií".

Taliansky parlament schválil v utorok návrh zákona, ktorý zakotvuje do ústavy povinnosť chrániť životné prostredie. TASR správu prevzala z agentúry Reuters. Nový zákon stanovuje, že štát musí chrániť životné prostredie biodiverzitu a ekosystém "aj v záujme budúcich generácií". Zdôrazňuje tiež, že súkromné ekonomické aktivity nesmú spôsobovať environmentálne škody ani poškodzovať zdravie obyvateľstva.

Taliansky minister pre ekologickú transformáciu Roberto Cingolani označil schválenie zákona za kľúčový krok v rámci plánov Ríma na investície do tzv. zelených technológií, ktoré majú byť financované z fondu EÚ pre postpandemickú obnovu.

Zakotvenie povinnosti chrániť životné prostredie do talianskej ústavy privítala aj miestna pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). Zdôraznila však, že je v tomto zmysle potrebné upraviť aj ďalšiu súvisiacu legislatívu.

„Ochrana prostredia sa konečne stala základným princípom (talianskej) republiky, ktorým by mali byť inšpirované budúce zákony a upravené tie doterajšie,“ uviedla prezidentka WWF Italia Donatella Bianchiová.

RÍM/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)

Krátka správa

Česká BIS odhalila agenta, ktorý šíril ruskú propagandu o vojne na Ukrajine.

Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) odhalila ruského agenta, ktorý v ČR zaisťoval šírenie ruskej propagandy o vojne na Ukrajine a využíval na to aj známe osobnosti. Na konferencii o dezinformáciách a hybridných hrozbách v Poslaneckej snemovni českého parlamentu to uviedol šéf BIS Michal Koudelka. BIS sa podľa slov Koudelku podarilo odhaliť, že jeden z dlhodobých ruských vplyvových agentov v Českej republike rozdal úplatky v hodnote niekoľkých tisíc eur za šírenie ruskej propagandy. (TASR)

Krátka správa

Francúzsko stiahne z Nigeru svojich vojakov i veľvyslanca.

Francúzsko do konca tohto roka stiahne svojich vojakov z Nigeru a ukončí vojenskú spoluprácu s touto africkou krajinou, kde prezidentská garda koncom júla zvrhla demokraticky zvolenú hlavu štátu Mohameda Bazouma. V nedeľu to oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Do vlasti sa vráti aj francúzsky veľvyslanec Sylvain Itté, povedal Macron. Pučisti požadovali jeho odchod už koncom augusta, čo Paríž odmietol. Režim v Nigeri oznámenie o stiahnutí francúzskych vojakov privítal a označil ho za "nový krok k suverenite" krajiny. (TASR)

Krátka správa

Ukrajina údajne útočila dronmi na Kurskú a Belgorodskú oblasť.

Pri ukrajinskom dronovom útoku na mesto Kursk na juhu Ruska bolo poškodených niekoľko domov a administratívna budova. Dva ukrajinské drony boli zničené aj nad susednou Belgorodskou oblasťou, oznámili miestni gubernátori. Podľa predbežných informácií si útoky nevyžiadali nijaké obete, uviedli gubernátori v osobitných vyhláseniach na sociálnej sieti Telegram. (TASR)