Prieskum v siedmich krajinách EÚ: Ľudí sa pýtali, kto by mal brániť Ukrajinu v prípade ruskej invázie

Na snímke konvoj ruských obrnených vozidiel sa presúva po diaľnici na polostrove Krym.
Zdroj: TASR/AP

Viac než 60 percent respondentov sa vyjadrilo, že Ukrajine by malo prísť na pomoc NATO.

Väčšina obyvateľov v siedmich európskych krajinách si myslí, že v prípade, ak Rusko podnikne inváziu na Ukrajinu, na pomoc by jej malo prísť NATO aj EÚ. Ukázal to prieskum, ktorý v rámci štúdie zrealizovala Európska rada pre medzinárodné vzťahy (ECFR). Výsledky podľa autorov naznačujú, že Európania sú v otázke ukrajinskej krízy jednotnejší, ako sa doteraz mohlo zdať.

Prieskum v siedmich európskych krajinách, v ktorých žijú dve tretiny populácie Európskej únie, ukázal, že väčšina ľudí si myslí, že Rusko ešte v tomto roku napadne Ukrajinu. Najviac tomu, pochopiteľne, veria obyvatelia krajín, ktoré sa nachádzajú v blízkosti východnej hranice Európy.

Výnimkou je Fínsko, v ktorom, aj napriek tomu, že má s Ruskom spoločné hranice, verí, že invázia sa začne do konca roka 2022, menej ako polovica opýtaných. Určite však nie je prekvapením, že presvedčenie o tom, že vojna je na spadnutie, bolo najsilnejšie v Poľsku, ktoré má s Ruskom dlhodobo zlé vzťahy.

Väčšina respondentov v siedmich krajinách sa vyjadrila, že hlavnou silou, ktorá by mala Ukrajine prísť na pomoc je NATO, no zároveň pripustili, že veľká časť zodpovednosti leží aj na pleciach EÚ. Vo Fínsku a Švédsku bolo presvedčenie, že EÚ by mala zohrať kľúčovú úlohu dokonca ešte silnejšie ako v prípade NATO.

Spojené štáty, ako možný záchranca, skončili až na 3. mieste. Vo väčšine krajín pritom v tomto smere viac veria Nemecku. Iba v Poľsku a Rumunsku sa prikláňajú skôr k pomoci od USA.

„Zatiaľ čo väčšina Európanov stále verí, že NATO by malo brániť Európu, nehovoríme tu už o Severoatlantickej aliancii ako iba o ďalšom názve pre USA. Väčšina Európanov verí, že úloha NATO by mala byť silnejšia," napísali autori štúdie.

Ukázalo sa tiež, že „Brexit je naozaj Brexit“ a pomoc od Veľkej Británie veľa ľudí nečaká. Iba v Poľsku a Švédsku verila v angažovanie Spojeného kráľovstva viac než polovica opýtaných.

BRATISLAVA/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ukrajinská kríza

Dôležité udalosti