Útok Ruska zatiaľ nehrozí, tvrdí ukrajinské ministerstvo obrany

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Cieľom Kremľa nie je podľa námestníčky ministra obrany našich susedov zmocniť sa Ukrajiny, ale destabilizovať Západ.

Ukrajine bezprostredne nehrozí útok ruských vojsk, ktoré sa zhromaždili pri jej hraniciach, povedala v stredu námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová. Informovala o tom agentúra AFP.

"(Na hraniciach) vidíme koncentráciu vojenského personálu a techniky. Momentálne sa však nevytvárajú útočné skupiny," povedala Maľarová s tým, že zhromažďovaním vojsk pri ukrajinských hraniciach Kremeľ predovšetkým "vydiera" a vyvíja "politický tlak".

"Nevidíme ani vytváranie infraštruktúry potrebnej pre bezprostrednú (vojenskú) eskaláciu," pokračovala Maľarová. "To však neznamená, že hrozba neexistuje," zdôraznila.

Námestníčka tiež uviedla, že cieľom Kremľa nie je zmocniť sa Ukrajiny, ale destabilizovať Západ. "Strategickým cieľom (Ruska) je zničiť politické a bezpečnostné aliancie západných krajín," vysvetlila.

Niektorí európski lídri začali v posledných dňoch vyjadrovať nádej, že hrozba otvorenej vojny postupne pominula vďaka intenzívnemu diplomatickému úsiliu, komentuje AFP.

Zdroj: AP Photo/Thibault Camus

Návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Rusku priniesla "určité zmiernenie napätia", vyhlásil v utorok šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu povedal, že súčasné intenzívne diplomatické úsilie Západu týkajúce sa odvrátenia prípadného útoku Ruska na Ukrajinu viedlo k "pokroku".

Západné krajiny posilnili vojenskú podporu Ukrajiny v súvislosti s obavami z možnej ruskej invázie. Rusko popiera, že by sa chystalo zaútočiť na Ukrajinu. Žiada však bezpečnostné záruky od USA a Severoatlantickej alianciE, ktoré zahŕňajú aj požiadavku, aby sa Ukrajina nestala súčasťou NATO.

KYJEV/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti