Novozélandská polícia začala zatýkať demonštrantov pred parlamentom

Novozélandská polícia začala zatýkať demonštrantov pred parlamentom.
Zdroj: TASR/Mark Mitchell/NZ Herald via AP

Policajti mali na sebe ochranné vesty, ale nemali výstroj ani zbrane.

Novozélandská polícia začala vo štvrtok zatýkať niektorých demonštrantov, ktorí sa utáborili pred parlamentom v metropole Wellington na protest proti pandemickým obmedzeniam a očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Polícia povolala ďalších viac ako 100 policajtov z iných častí krajiny. Policajti vytvorili rad a nariadili ľuďom, aby odišli, ale nepostupovali k nim, pričom zatýkali najmä tých, ktorí sa zdali byť neposlušní. Policajti mali na sebe ochranné vesty, ale nemali výstroj ani zbrane, uviedla AP.

„Polícia opakovane apelovala na demonštrantov, aby opustili areál, a začala s vysťahovaním ľudí," oznámil šéf polície okresu Wellington Corrie Parnell. "Polícia síce uznáva právo ľudí na protest, ale musí to byť vedené spôsobom, ktorý nespravodlivo neovplyvní širšiu verejnosť,“ vysvetlil.

Kolóna kamiónov a karavanov zablokovala v utorok ulice neďaleko novozélandského parlamentu v rámci protestu, ktorý sa inšpiroval podobnou demonštráciou v Kanade. Stovky vozidiel, oblepených odkazmi ako "Vráťte nám slobodu" a "Donútenie nie je súhlas", parkovali v uliciach obklopujúcich budovu parlamentu známu ako Úľ. Ďalšie stovky jazdili okolo centra mesta a zároveň trúbili. Vyše 1000 peších protestujúcich počúvalo prejavy.

Premiérka Jacinda Ardernová vyhlásila, že nemá v úmysle vstupovať do diskusie s účastníkmi kolóny. Argumentovala tým, že väčšina Novozélanďanov prejavila podporu očkovaciemu programu vlády.

Očkovanie proti koronavírusu je na Novom Zélande povinné pre ľudí pracujúcich v určitých oblastiach, ako zdravotníctvo, polícia a súdnictvo, školstvo či obrana. Platí aj systém covid pasov, ktoré musia ľudia predkladať ako dôkaz o očkovaní, keď vstupujú do reštaurácií, na športové akcie a bohoslužby. Covid pasy sa nevyžadujú vo verejnej doprave, v supermarketoch, školách a pri poskytovaní zdravotníckych služieb.

WELLINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti