FOTO: V galérii sa chytali za hlavy, strážnik domaľoval oči na obraz za takmer milión eur

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia

Bol to jeho prvý deň v novom zamestnaní.

Ruská galéria v Jekaterinburgu rieši kuriózny prípad. Strážnik, ktorý bol prvý deň v práci, poškodil vzácny obraz. Nešlo pri tom o nehodu, schválne perom primaľoval na dielo za takmer milión eur oči, píše Telegraph.

Ide o obraz z 20. storočia, ktorého autorkou je Anna Leporská. Dielo sa volá „Tri postavy“ a bolo poistené na 75 miliónov rublov (878-tisíc eur).

„Nie je jasné, prečo to strážnik urobil. Domnievame sa, že išlo o nejakú poruchu príčetnosti,“ uviedla kurátorka Centra Borisa Jeľcina Anna Rešetkinová. Muž bol zamestnaný v súkromnej bezpečnostnej spoločnosti a po incidente ho prepustili.

Prípadom sa už zaoberá aj miestna polícia. Pôvodne označili incident za „bezvýznamný“, zasiahlo však ruské ministerstvo kultúry. Obnova diela bude totiž stáť v prepočte približne 250-tisíc rubľov (takmer 3000 eur).

„Atrament ľahko prenikol do vrstvy farby, pretože obraz nie je pokrytý lakom, ako tomu často býva v abstraktnej maľbe danej doby,“ uviedol odborník Ivan Petrov. „Vandal našťastie pri kreslení netlačil a nenarušil reliéf ťahov. Na ľavej postave sa však trocha odstránila vrstva farby,“ dodal.

Polícia páchateľa identifikovala a zadržala minulý týždeň. Podľa ruských médií bol agresívny. Hrozí mu pokuta a tri mesiace vo väzení. Galéria po incidente nainštalovala na všetky diela ochranné sklá.

MOSKVA/Jana Habarová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti