Talianka sedela mŕtva za stolom dva roky. Bolestivý prípad vyvolal diskusiu o opatrovaní seniorov

Cesta vedúca k domu, v ktorom objavili telo ženy.
Zdroj: Profimedia.sk

Taliansko patrí medzi krajiny, ktoré majú najvyšší priemerný vek obyvateľstva.

Mestečko Prestino na severe Talianska šokoval hrozivý nález. V jednom z miestnych domov objavili telo dôchodkyne († 70), ktorá zomrela ešte počas jesene v roku 2019. Žena sedela za stolom. Prípad pobúril Talianov a poukázal na problém so starostlivosťou o osamelých seniorov, ktorých je v starnúcej populácii čoraz viac, píše portál Corriere della Sera.

Polícia objavila Marinellu Berettovú, ktorá nemala žiadnych žijúcich príbuzných, v jej dome v Prestine pri jazere Como. Telo našli po tom, čo sa Lombardskom prehnala víchrica a hrozilo, že sa v záhrade patriacej k domu Berettovej vyvrátia stromy. Úradom sa s majiteľkou nepodarilo skontaktovať a polícia tak za ňou prišla osobne.

„To, čo sa stalo Marinelle Berettovej v Comu, tá zabudnutá osamotenosť, zraňuje naše svedomie. Ako komunita, ktorá chce zostať jednotná, máme povinnosť pamätať si jej život. Nikto nesmie ostať sám,“ vyjadrila sa na margo prípadu talianska ministerka pre rodinu Elena Bonettiová.

Susedia zosnulej dôchodkyne tvrdia, že ju nevideli od septembra 2019, podľa denníka Corriere della Sera predpokladali, že sa odsťahovala na začiatku pandémie koronavírusu. Lombardsko totiž patrilo medzi regióny, ktoré COVID postihol najtvrdšie.

Polícia vylúčila cudzie zavinenie smrti. Beretteovú pravdepodobne počas sedenia za kuchynským stolom postihla zdravotná indispozícia a už nebola schopná privolať pomoc.

Osamelých seniorov je čoraz viac

Taliansko patrí medzi krajiny, ktoré majú najvyšší priemerný vek obyvateľstva. Podľa správy Národného štatistického úradu z roku 2018 žije v krajine takmer 40 percent ľudí nad 75 rokov úplne osamotene.

Rovnaký počet seniorov z tejto vekovej kategórie uviedol, že nemá žiadneho príbuzného alebo priateľa, na ktorého by sa v prípade núdze mohol spoľahnúť.

„Musíme sa stať členmi jej rodiny a zúčastniť sa na jej pohrebe. Je to bolestivý príbeh, ktorý si zaslúži veľkú pozornosť a zamyslenie nad tým, ako pristupujeme ako spoločnosť k starším ľuďom,“ uviedol starosta Prestina Mario Landriscina, podľa ktorého za pohreb zaplatí mesto.

„Mnohí z nás stále spomíname na chaotické rozvetvené rodiny roľníckeho Talianska. Namiesto toho dnes máme zredukovanú modernú rodinu. Ľudia umierajú sami. A žijú sami, čo je asi ešte horšie,“ uviedol novinár Massimo Gramelini.

Como,70enne trovata morta in casa dopo anni:Il cadavere,su una sedia della cucina.Di Marinella
Beretta,non si sapeva più nulla da settembre 2019 Nessun parente la cercava,neppure chi ha acquistato la casa,con l'usofrutto.Arrivano i vdf per gli alberi a rischio e fanno la scoperta pic.twitter.com/hCuxnz6wE3

- Franco Scarsella (FrancoScarsell2) February 7, 2022
PRESTINO/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti