Tajomstvo dlhého stola medzi Putinom a Macronom odhalené. Nepodali si preto ani ruky

Stretnutie Macrona a Putina v Moskve
Stretnutie Macrona a Putina v Moskve Zdroj: TASR/AP

Dlhý stôl medzi politikmi sa stal základom pre vtipné meme a videá na sociálnych sieťach.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sedel počas rokovaní v Moskve s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za veľmi dlhým stolom. Každý z nich sa nachádzal na opačnom konci. Verejnosť až doteraz netušila, prečo zvolili práve tento stôl.

Podľa zdrojov agentúry Reuters Macron odmietol PCR test vykonaný ruským zdravotníkom. Francúzsko údajne nechcelo, aby Rusi získali jeho DNA. Macron mal negatívny test pred odletom z Paríža, v Moskve mu jeho lekár urobil aj antigénový test.

Keďže francúzsky prezident odmietol požiadavku Kremľa, zariadili sa po svojom. Ruský líder si tak Macrona držal od tela vo veľkej vzdialenosti. Stôl mal skoro šesť metrov a takto diskutovali o kríze na Ukrajine. To zaskočilo mnohých politický pozorovateľov. Na druhej strane si na lídroch za dlhým stolom zgustli ľudia na sociálnych sieťach. Vzniklo mnoho vtipných meme snímok a videí.

Dva zdroje, ktoré poznajú zdravotný protokol francúzskeho prezidenta, prezradili, že Macron dostal na výber: buď absolvuje PCR test, ktorý urobia ruskí predstavitelia, a bude mať možnosť byť blízko Putina, alebo tento test odmietne a bude sa musieť uspokojiť s prísnejším opatrením - s väčším odstupom.

„Vedeli sme veľmi dobre, že to znamená nepodanie rúk a dlhý stôl. Ale nemohli sme dopustiť, aby sa ich ruky dostali k prezidentovej DNA," povedal pre Reuters jeden zo zdrojov. Francúzi mali totiž obavy o bezpečnosť Macrona v prípade, že by francúzskeho prezidenta testovali ruskí lekári. „Rusi nám povedali, že Putin sa musí držať v prísnej zdravotnej bubline," uviedol druhý zdroj.

Vo štvrtok, tri dni po stretnutí Macrona s Putinom so zachovaním veľkého odstupu, prijal ruský líder kazašského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva. Obaja muži si podali ruky a sedeli blízko seba, delil ich iba malý konferenčný stolík.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov potvrdil informáciu, že francúzsky prezident Emmanuel Macron sa pred rokovaniami s ruským náprotivkom odmietol nechať otestovať PCR testom na koronavírus ruskými medikmi, uviedla agentúra TASS.

„Nechcel by som v tejto veci poskytovať ďalšie podrobnosti, hlbšie ísť nemôžem," uviedol Peskov. Hovorca Kremľa zároveň uviedol, že pri zahraničných návštevách dodržiavajú delegácie niekedy iné pandemické opatrenia ako Kremeľ. V takom prípade musí Kremeľ podľa Peskova podniknúť dodatočné kroky, aby ochránil zdravie ruského prezidenta aj jeho hostí.

MOSKVA/Tvnoviny, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti