Chlapec bojoval o život, no jeho rodičia odmietli krv od zaočkovaných. Súd im ho odobral

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstoc.com

Kuriózny prípad riešil taliansky súd.

„Strach“ z vakcíny u niektorých ľudí prevažuje nad strachom z koronavírusu. V Taliansku sa objavil kuriózny prípad, ktorý vyriešil až súd. Rodičia totiž nechceli pre svoje dvojročné dieťa pri operácii srdca krvnú transfúziu od človeka, ktorý je zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19. Zákrok je pritom nesmierne dôležitý, zachráni mu život.

Nemocnica požiadavku rodičov odmietla a celý prípad museli vyriešiť súdnou cestou. Súd v talianskej Bologni manželom dočasne odobral rodičovské práva, aby lekári dieťa zachránili, informoval portál ansa.it.

Malý chlapec sa vďaka rozhodnutiu súdu dočká v najbližších dňoch operácie. Odkladanie zákroku je pre neho veľmi riskantné.

Rodičia, ktorých rozhodnutie vyplýva z náboženských dôvodov, sa na súde snažili dokázať, že existuje najmenej 40 nezaočkovaných darcov, ktorí by ich dieťaťu dali krv. Nemocnica však argumentovala tým, že krv zaočkovaných je úplne bezpečná. Súd sa nakoniec priklonil na stranu nemocnice.

Dočasne sa chlapec dostal do starostlivosti riaditeľky bolonskej kliniky Chiary Gibertoniovej. Tá podpísala súhlas k operácii.

Podobný prípad sa stal v lete 2021 v Texase. Lekári vtedy nesúhlasili, pretože „by to viedlo k začarovanému kruhu neobhájiteľných medicínskych požiadaviek,“ uviedol doktor Louis Katz denníku Kaiser Health News.

RÍM/Jana Habarová

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti