VIDEO: Europoslanec hajloval v Európskom parlamente. Sankcie ho neminú

VIDEO: Europoslanec hajloval v Európskom parlamente. Sankcie ho neminú
Zdroj: Youtube/repro. foto

Jeho kolegovia takéto správanie odsúdili a považujú ho za neprijateľné.  

Európsky parlament sa zaoberá incidentom zo stredy, keď bulharský europoslanec pri odchode z rokovacej sály údajne použil nacistický pozdrav. Jeho konanie zaznamenali kamery. Vedenie Európskeho parlamentu označilo správanie poslanca Angela Džambazkého za neprijateľné, informovala agentúra AFP.

Džambazki, predstaviteľ bulharskej nacionalistickej strany VMRO-BND, predtým vo svojom vystúpení počas rozpravy o právnom štáte v Poľsku a Maďarsku vyhlásil: „Nikdy vám nedovolíme, aby ste nám hovorili, čo máme hovoriť a robiť. Nech žije Bulharsko, Maďarsko, Orbán, Fidesz a Európa národných štátov!"

Okrem toho Džambazki neskôr vo svojom príspevku na Twitteri označil za ohavnosť stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o tom, že Únia môže spájať finančnú podporu pre členské štáty s dodržiavaním zásad právneho štátu. Súd tak v plnom rozsahu zamietol žaloby Maďarska a Poľska voči tzv. mechanizmu podmienenosti.

Videozáznam z rokovacej sály zachytáva Džambazkého, zaradeného v euroskeptickej skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR), ako sa otočil na schodoch vedúcich k východu z rokovacej sály a na niekoľko sekúnd natiahol pred seba pravú ruku.

Podpredsedníčka Európskeho parlamentu, Talianka Pina Piciernová, ktorá rozpravu viedla, vyhlásila, že europarlament za pomoci záznamov z kamier preverí, čo sa stalo v rokovacej sále, aby sa zistilo, či tam bol alebo nebol fašistický pozdrav. „V žiadnom prípade nepripúšťame fašistické gestá a symboly. Ak sa tak stalo, je to mimoriadne vážne a budú prijaté sankcie," upozornila.   

Štátny tajomník francúzskej vlády pre európske záležitosti Clément Beaune, ktorý bol na rokovaní prítomný ako predstaviteľ krajiny predsedajúcej EÚ, označil toto Džambazkého gesto za škandalózne a poburujúce.

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová na Twitteri uviedla, že fašistický pozdrav v Európskom parlamente je pre ňu neprijateľný – vždy a všade. „Uráža to mňa aj všetkých ostatných (ľudí) v Európe," dodala s tým, že toto gesto pochádza z najtemnejšej kapitoly dejín a musí tam aj zostať.

V rokovacom poriadku Európskeho parlamentu sa uvádza, že poslanci sa majú zdržať akéhokoľvek nevhodného správania a akýchkoľvek urážlivých poznámok. V prípade nedodržania týchto pravidiel sa sankcie môžu týkať najmä účasti na činnosti parlamentu alebo poslaneckých príplatkov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti