Zahraničné

USA potvrdili pravosť videa. Druhého novinára zrejme podrezal ten istý kat

Steven Sotloff, popravený novinár.
Steven Sotloff, popravený novinár. Zdroj: TASR/AP

Video zachytávajúce odrezanie Sotloffej hlavy zverejnili extrémisti z organizácie Islamský štát (IS) v utorok.

Biely dom dnes oznámil, že videonahrávka zachytávajúca brutálnu vraždu amerického novinára Stevena Sotloffa je podľa analýzy tajných služieb USA autentická. Informovala o tom agentúra AP.

Video zachytávajúce odrezanie Sotloffej hlavy zverejnili extrémisti z organizácie Islamský štát (IS) v utorok, dva týždne po nahrávke vraždy ďalšieho amerického novinára Jamesa Foleyho.

Na novom videu maskovaný islamista varoval amerického prezidenta Baracka Obamu, že pokračovanie v náletoch na ciele IS v Iraku povedie k zabíjaniu ďalších západných rukojemníkov. Pohrozil zároveň zabitím britského rukojemníka Davida Hainesa.

Britský minister zahraničných vecí Philip Hammond dnes pred novinármi hovoril o neúspešnom pokuse zachrániť britského rukojemníka, ktorého zadržiava IS, uviedla agentúra Reuters. Britská vláda podľa Hammonda nevylučuje možnosť leteckých útokov proti IS, zajatie Brita ani zverejnenie nahrávky vraždy Američana však strategické plány Londýna nezmenia, zdôraznil.

Hammond po zasadnutí vládnej komisie pre mimoriadne udalosti dodal, že militant na videu zachytávajúcom vraždu Sotloffa je zrejme ten istý muž s britským prízvukom, ktorého hlas sa objavil na nahrávke vraždy Foleyho. 


WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.