Prezident Biden: Hrozba ruskej invázie je "veľmi vysoká"

Prezident Biden: Hrozba ruskej invázie je "veľmi vysoká"
Zdroj: TASR/AP

Rusko vyhostilo druhého najvyššieho diplomata z USA v Moskve.

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že hrozba ruskej invázie na Ukrajinu je veľmi vysoká, avšak dvere k diplomatickému riešeniu stále zostávajú otvorené. Informovali o tom agentúry AFP, AP a Reuters.

„Všetko nasvedčuje tomu, že (Rusi) sú pripravení ísť na Ukrajinu," povedal Biden novinárom počas krátkeho brífingu pred odletom z Bieleho domu. Americký prezident dodal, že v tejto chvíli neplánuje telefonovať šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi.

Súvisiaci obsah

​Na otázku, aká vysoká je v súčasnosti hrozba ruskej invázie, Biden odpovedal, že je „veľmi vysoká", a zopakoval, že Rusko neodsunulo svoje vojská od ukrajinských hraníc a Spojené štáty majú dôvod sa domnievať, že Rusko je zapojené do operácií pod falošnou vlajkou, ktorými chce ospravedlniť inváziu.

Šéf Bieleho domu zároveň spresnil, že ešte nečítal novú, písomnú odpoveď Ruska na americké návrhy na diplomatické východisko zo slepej uličky.

Ruská armáda obkľúčila veľkú časť ukrajinských hraníc v rámci snahy zvrátiť západne orientovanú politiku Ukrajiny vrátane vstupu do Severoatlantickej aliancie (NATO), napísala AFP.

Biden povedal, že stále existuje diplomatická cesta a že minister zahraničných vecí USA Antony Blinken spresní, o akú cestu ide, vo štvrtkovom prejave na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN.

Rusi vyhostili amerického diplomata

Rusko vyhostilo druhého najvyššie postaveného amerického diplomata pôsobiaceho na veľvyslanectve v Moskve , informujú agentúry RIA Novosti a TASS.

„Môžem potvrdiť, že Rusko vyhostilo zástupcu vedúceho misie USA v Rusku Barta Gormana," potvrdil hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí.

Podľa medializovaných informácií Moskva Barta Gormana požiadala, aby opustil krajinu. Gorman je kariérnym diplomatom, ktorý sa špecializuje na bezpečnosť. Pôsobil vo viacerých diplomatických misiách USA po celom svete vrátane Arménska, Číny, Iraku, Jordánska a Kazachstanu.

Veľvyslanectvo USA vo svojom komentári pre ruské médiá uviedlo, že Washington zvažuje recipročný krok. To isté americkým novinárom potvrdil aj hovorca ministerstva zahraničných vecí USA.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti