Trump môže byť stíhaný v kauze útoku na Kapitol, rozhodol sudca

Trump môže byť stíhaný v kauze útoku na Kapitol, rozhodol sudca
Americký prezident Donald Trump. Zdroj: AP Photo/Jacquelyn Martin

V tomto prípade nemá nárok na prezidentskú imunitu.

Americký sudca v piatok rozhodol, že bývalý prezident Donald Trump môže byť stíhaný za svoje skutky, ktoré viedli k útoku jeho stúpencov na washingtonský Kapitol, keďže v tomto prípade nemá nárok na prezidentskú imunitu. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Bývalý prezident je terčom viacerých žalôb zo strany štátnych predstaviteľov a polície. Tí ho obviňujú z toho, že je priamo zodpovedný za násilie, ktorého sa dopustili jeho podporovatelia, keď 6. januára 2021 vtrhli do Kapitolu.

Sudca Amit Mehta rozhodol, že tieto žaloby sú prípustné na základe toho, že Trumpovo konanie v deň útoku bolo "neoficiálnym konaním", ktoré sa "v plnej miere týkalo jeho úsilia o zotrvanie v úrade aj v druhom funkčnom období", čo podľa sudcu nespadá do rozsahu prezidentskej imunity.

Mehta tiež uviedol, že Trumpov prejav k tisícom jeho priaznivcov pred útokom mohol byť "odôvodnene" vnímaný ako "výzva na kolektívnu akciu".

Krátko po tom, ako Trump prehovoril k svojim podporovateľom, sa dav vydal na pochod k sídlu amerického Kongresu, pričom doň stovky nakoniec aj vtrhli.

Trump v tom čase na Twitteri kritizoval viceprezidenta Mikea Pencea za to, že nezablokoval potvrdenie víťazstva Joea Bidena v prezidentských voľbách, čo podľa sudcu predstavovalo Trumpov "tichý súhlas" s útokom na Kapitol.

Trumpove skutky zo 6. januára 2021 skúma aj výbor Snemovne reprezentantov, ktorý má k dispozícii stovky strán dokumentov, textových správ a svedectiev. Podľa šéfa vyšetrovania sa Trump snažil niektoré z nich utajiť.

Bývalý prezident toto vyšetrovanie označuje za "hon na čarodejnice".

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti