Zahraničné

NATO už pozná víťaza vojny na Ukrajine. Kyjev to vraj nie je

Ukrajina, tanky.jpg

Ešte nedávno sa zdalo, že navrch má centrálna ukrajinská vláda, ale v posledných dňoch nastal zvrat.

Víťaz vojenského konfliktu na Ukrajine je vraj už jasný a nie je ním Kyjev. Pripustili to údajne priamo generáli NATO, poukázal sme.sk. Ukrajinci podľa zverejnených informácií v plnej miere narazili na silu Ruska a hoci sa ešte nedávno zdalo, že víťazia, napokon prichádza opačný zvrat,

„Vojensky je konflikt pre Kyjev prehraný,“ povedal údajne jeden z generálov. Viaceré ukrajinské jednotky sa ocitli v obkľúčení a môžu robiť len to, čo im umožní nepriateľ.

Náznakom, že Kyjev ustupuje, môže byť aj nečakaný odchod vojakov z oblastí, ktoré kontrolovali - napríklad z letiska v Donecku.

Konflikt sa údajne môže skončiť do 5. septembra

Popoludní navyše zverejnili správu, podľa ktorej ruský prezident Vladimir Putin na ceste do Mongolska vyhlásil, že sa jeho názory v "značnej miere" zhodujú s postojmi ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Ešte dopoludnia sa pritom zoširoka spomínalo, že vzájomný telefonický rozhovor oboch politikov Kyjev a Moskva vysvetľujú po svojom.

Putin údajne navrhuje rozmiestniť na východnej Ukrajine medzinárodných pozorovateľov, aby monitorovali dodržiavanie prímeria. Ďalším bodom jeho plánu na upokojenie konfliktu je výmena zajatcov vo formáte "všetkých za všetkých", vytvorenie humanitárnych koridorov pre utečencov a dodávky humanitárnej pomoci pre východ Ukrajiny.

Šéf Kremľa spomenul, že konečná dohoda medzi Kyjevom a proruskými separatistami by mohla byť dosiahnutá už v piatok 5. septembra.

BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti