EÚ schválila tretí balík sankcií voči Rusku, pocíti ich aj Bielorusko

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po prvýkrát vo svojej histórii zaplatí zbrane.

Ukrajina odoláva invázii ruských síl už štvrtý deň. Kyjev zažil v noci masívny útok zo všetkých strán, Vladimir Putin nariadil armáde zaútočiť na Ukrajinu v plnej sile. V noci sirény zneli mestom už pred polnocou a o pár hodín neskôr ľudia počuli obrovské výbuchy. Jedna z rakiet zasiahla zásobník ropy pri Kyjeve, v Charkove bol zas cieľom plynovod.

Volodymyr Zelenskyj je ochotný rokovať o ukončení vojny na neutrálnej pôde, nie v Bielorusku, ako to navrhla ruská strana. Vo videoposolstve spomenul aj Bratislavu. Popoludní však jeho kancelária oznámila, že Ukrajina súhlasí s rokovaniami s Ruskom na bieloruských hraniciach. Večer prišla správa, že rokovania sa začnú v pondelok ráno.

Predtým však ruský prezident nariadil armáde, aby uviedla tzv. odstrašujúce, teda jadrové sily do stavu vysokej pohotovosti. Západné krajiny obvinil z „nepriateľských" krokov voči svojej krajine.

Kabinet Eduarda Hegera na mimoriadnom rokovaní schválil pre Ukrajinu pomoc v hodnote 4,41 milióna eur, ide o ďalší vojenský materiál.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a šéf diplomacie EÚ Josep Borrell oznámili ďalšie opatrenia voči Rusku vrátane uzavretia vzdušného priestoru EÚ pre ruské lietadlá. Opatrenia zasiahnu aj bieloruský režim. Šéfka eurokomisie upozornila, že vôbec po prvýkrát vo svojej histórii bude EÚ financovať nákup a dodávku zbraní a ďalšieho obranného vybavenia pre krajinu, ktorá sa ocitla pod ozbrojeným útokom. „Toto je prelomový moment,“ priznala.

Udalosti na Ukrajine sledujeme aj naďalej ONLINE.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.