Zahraničné

Proruské sily vraj chystajú útok na kľúčový Mariupol

Mariupol, Ukrajina.
Mariupol, Ukrajina. Zdroj: TASR{AP

Miestne obyvateľstvo i vládne sily sa na útok proruských jednotiek chystajú už niekoľko dní.

Ukrajinská armáda zvýšila stupeň pohotovosti svojich jednotiek dislokovaných v blízkosti prístavného mesta Mariupol na pobreží Azovského mora. Toto opatrenie súvisí so správami, že k mestu sa blížia proruské sily.

"Všetky naše divízie sú v stave zvýšenej pohotovosti a pripravujú sa odpovedať na útok," uviedol zdroj.

Miestne obyvateľstvo i vládne sily sa na útok proruských jednotiek chystajú už niekoľko dní - okolo mesta napríklad vykopali zákopy. Separatisti totiž minulý týždeň dobyli neďaleké mesto Novoazovsk a oznámili, že získanie kontroly nad Mariupolom je otázkou niekoľkých dní.

Strategicky dôležité mesto Mariupol je najväčším ukrajinským prístavom a nachádza sa v Doneckej oblasti na pobreží Azovského mora. Počas dlhých týždňov prebiehajúceho konfliktu ho dostala do rúk raz jedna, raz druhá strana. Cez prístav sa vyváža oceľ a leží na hlavných trasách, ktoré vedú od juhovýchodných hraníc s Ruskom do zvyšku Ukrajiny.

Pre proruských povstalcov má význam aj preto, že môže slúžiť ako spojnica medzi Ruskom a Krymským polostrovom, ktorý Moskva v marci de facto anektovala. 

Proruské sily sa mesta prvýkrát zmocnili už na jar, pričom v pouličných prestrelkách zahynulo niekoľko ľudí. Od júna Mariupol kontroluje ukrajinská armáda. Podľa kyjevskej vlády má dostatok prostriedkov, aby mesto ubránila. Hovorca ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Andrij Lysenko dnes uviedol, že vládne sily v spolupráci s miestnym obyvateľstvom pokračujú v prácach na posilňovaní obranyschopnosti mesta.

V obave o svoj život mesto počas uplynulého týždňa opustili tisíce ľudí.

KYJEV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti