Zahraničné

Americká justícia mu vzala 30 rokov života. Jedenásťročné dievča nezavraždil

trest smrti.jpg

Americká justícia priznala poriadny prešlap. Po tridsiatich rokoch pustila na slobodu dvoch bratov, ktorých nespravodlivo odsúdili za znásilnenie a vraždu jedenásťročnej dievčiny. Obaja súrodenci pritom desiatky rokov čakali na vykonanie trestu smrti.

Súd poslal vtedy 19-ročného Henryho Lee McColluma a jeho o štyri roky mladšieho nevlastného brata do kresla smrti. Jednému z nich neskôr trest zmiernili na doživotie. Starší Henry sa ale stal človekom najdlhšie väzneným v takzvanej cele smrti, kde čakal na popravu. "Strávil som vo väzení veľmi dlhý čas. Často som si myslel, že to už vzdám ale potom som si zase povedal, že nesmiem. Vďaka bohu zato, že som vydržal," hovorí Henry. 


Vyšetrovanie od začiatku sprevádzali nejasnosti. Podozrivých s obeťou nič nespájalo a k činu sa priznali pod nátlakom. Bratov zachránili až testy DNA z cigarety, ktorú na mieste činu zanechal vrah. "Keď mi to oznámili, chcel som okamžite preč, poslednú noc za mrežami som už vôbec nespal," povedal Henry. Cítite hnev? "Necítim hnev. Všetkým odpúšťam. Aj keď sa mi nepáči, čo nám aj s bratom urobili. Vzali nám tridsať rokov života," dodal bývalý väzeň. 

Výsledky DNA ukázali, že dievča zabil dnes 74-ročný muž, ktorý si zhodou okolností odpykáva doživotie za znásilnenie a vraždu. "V prípade trestu smrti je tlak na úrady obrovský, aj my sa snažíme riešiť práve tieto prípade prednostne," hovoré Gerda Stein. Aj tento prípad poukázal na základný problém trestu smrti. V prípade justičného omylu sa totiž už život nevinnému človeku vrátiť nedá. 


USA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.